Βόλεϊ

Μπλόκο στην Κομοτηνή για την ΑΕΚ

Δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στις νίκες μετά τη μεγάλη ανατροπή επί του Παναθηναϊκού η ΑΕΚ, η οποία ηττήθηκε 3-1 σετ από τη φοβερή Κομοτηνή στην τέταρτη αγωνιστική της Volleyleague Ανδρών.

Την πρώτη νίκη της στη φετινή Volleyleague -και πρώτη μετά το 1999, όταν συμμετείχε ξανά στην κατηγορία- πανηγύρισε η Κομοτηνή, η οποία επικράτησε 3-1 σετ της ΑΕΚ, στην τέταρτη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Μετά από δύο εκπληκτικές εμφανίσεις κόντρα σε ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό, ο σύλλογος της Ροδόπης έδειξε τη δύναμή του στους «κιτρινόμαυρους», έχοντας κορυφαίο τον Νουράγκουα με 26 πόντους, αλλά και τους Δαλακούρα και Ρενάν με 16.

Η ΑΕΚ, από την άλλη, παρά τη φόρα από τη μεγάλη νίκη της προηγούμενης αγωνιστικής επί του Παναθηναϊκού, δεν έδειξε κατάφερε να φτάσει σε αντίστοιχη ανατροπή, παρότι αντεπιτέθηκε στο τρίτο σετ.

Αγωνιώδης ήταν η εξέλιξη στο πρώτο σετ, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα μέχρι το φινάλε. Η ΑΕΚ διατήρησε ελαφρώς τον έλεγχο, χωρίς να καταφέρει να ανακτήσει διαφορά, όμως η Κομοτηνή ήταν καλύτερη στα κρίσιμα σημεία και με σερί τριών πόντων μετά το εις βάρος της 22-23 έκανε το 1-0.

Αντίστοιχη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο σετ, με συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα, με την ΑΕΚ να τα θαλασσώνει ξανά στο φινάλε. Η Κομοτηνή προηγήθηκε με 18-17, με τους κιτρινόμαυρους να απαντούν για το 18-19. Σερί λαθών τους, όμως, βοήθησαν σε αυτό το σημείο τους γηπεδούχους να τρέξουν σερί τεσσάρων πόντων για το +3 (22-19). Η ΑΕΚ μείωσε ξανά με λάθος του Δαλακούρα και άσο του Δρόγκαρη (22-21), ενώ με μια σωστή επίθεση για κάθε ομάδα έγινε το 23-22. Με νέο λάθος του Στοΐλοβιτς η Κομοτινή έφτασε στο σετ πόιντ (24-22) και, παρότι οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 24-23 δεν κατάφεραν να σταματήσουν το 2-0 σετ.

Στο τρίτο σετ η ΑΕΚ εμφάνισε εντελώς διαφορετικό πρόσωπο από τα μέσα του σετ και με ένα επιμέρους σερί 6-1 ξέφυγε στο +3 (16-19). Η Κομοτηνή μείωσε στον πόντο (18-19, 19-20 και 21-22), όμως με πρωταγωνιστές τους Μαυραγάνη και Παπαδόπουλο η ΑΕΚ πήρε το σετ με 25-22.

Στο τέταρτο σετ η Κομοτηνή κράτησε την υπέρ της διαφορά και ξέφυγε στο +4 (18-14), με την ΑΕΚ να καταφέρνει να μείνει ζωντανή μέχρι το 23-21, όταν Κώστας και Ανέστης Δαλακούρας με επίθεση και μπλοκ αντίστοιχα έκαναν το 25-21 για το τελικό 3-1 σετ.