Euroleague

Νίκη για Γαλατά, με σούπερ Αρόγιο

Η Γαλατά επικράτησε με 76-69 της Μπάγερν και ζευγάρωσε τις νίκες εναντίον της, κρατώντας ζωντανές τις ελπίδες για πρόκριση στην οκτάδα

Με τον Κάρλος Αρόγιο να σημειώνει 16 πόντους και να μοιράζει 11 ασίστ, και με πολύτιμους συμπαραστάτες τους Χαίρστον και Μενσά-Μπονσού που είχαν από 14, σημείωσε την 5η νίκη της στον 6ο όμιλο της Ευρωλίγκα και έμεινε ζωντανή στο κυνήγι της 4ης θέσης. Από την άλλη ο Ντιλέινι είχε 16, αλλά δεν ήταν αρκετοί.

Η τουρκική ομάδα θέλησε να μπει δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε με ένα 6-2, χάρη σε τρίποντο και βολή του Έρτσεγκ. Ωστόσο ακολούθησε ένα επιμέρους 10-1 των Γερμανών που προηγήθηκαν για πρώτη φορά στον αγώνα με πέντε πόντους (12-7) στο 6. Η Γαλατά πλησίασε ξανά με τον Χαίρστον να παίρνει πρωτοβουλίες και τελικά το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο, να βρίσκεται στα χέρια των Τούρκων στο φινάλε της 1ης περιόδου.

Στην 2η περίοδο, η Μπάγερν προηγήθηκε για τελευταία φορά με 25-24, στα 8:46 πριν το τέλος της. Από εκεί και μετά η Γαλατά σημείωσε 18 πόντους και δέχτηκε μόλις 9, με τον Αρόγιο να παίρνει το όπλο του σε αυτό το δεκάλεπτο και με την διαφορά να πηγαίνει ακόμα και στους 11 (42-31), πριν ο Σάφαρτζικ με το 3ο τρίποντο του στο ματς, κάνει το 42-34 που ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.
Στην 3η περίοδο, η Γαλατά είχε σταθερά ένα προβάδισμα 10-12 πόντων. Με το ματς στα 3:27 πριν τη λήξη της 3ης περιόδου, όπου σήκωσαν το βάρος στο σκοράρισμα ο Χαίρστον και ο Μενσά- Μπονσού, είχε διαφορά 12 (56-44), όμως με ένα επιμέρους 10-4, χάρη στον Ιμπντίχι που είχε 7 πόντους σε αυτό το διάστημα και με ένα τρίποντο του Στάιγκερ, οι Γερμανοί μείωσαν στους έξι 60-54 στο κλείσιμο του δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο, οι Γερμανοί προσπάθησαν να πιέσουν κι έφτασαν τη διαφορά μέχρι και τους τέσσερις πόντους, στο 34’ ωστόσο η Γαλατά κατόρθωσε με τον Μενσά-Μπονσού, με τον Αρόγιο και με βοήθεια απ’ όλους τους παίκτες να κρατήσει μια σταθερή διαφορά από 5 μέχρι 8 πόντους και να πάρει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 42-34, 60-54, 76-69

Γαλατασαράι: Αρόγιο 16, Χαίρστον 14 (1), Μαρκοϊσβίλι 5 (1), Αλντεμίρ 2, Έρτσεγκ 6(1), Αρσλάν 6(1), Μάτσβαν 7 (1), Κοκσάλ, Μενσά-Μπονσού 14, Γκιουλέρ 4, Ντόμερκαντ 2

Μπάγερν: Τέιλορ 4, Σάφαρζτικ 9 (3), Ντιλέινι 16 (2), Μπένζινγκ, Μπράιαντ 12, Τζέντοβιτς 5 (1) Σάβοβιτς 2, Χάμαν , Ιμπντίχι 10, Τόμπσον 6, Στάιγκερ 5(1)

Διαιτητές: Ιερεθουέλο (Ισπανία), Μπούλτο (Ισπανία), Κορομηλάς (Ελλάδα)

Επιμέλεια:Κώστας Μιαούλης