Κώστας Νικολακόπουλος

Πώς μπορεί να σπάσει ο Ολυμπιακός ένα αήττητο της ΑΕΚ…

Ο Κώστας Νικολακόπουλος αναδεικνύει μέσα από τον sport-fm.gr τα δυνατά και τα αδύναμα σημεία του Ολυμπιακού και της ΑΕΚ ενόψει του αποψινού ντέρμπι.

• Τι βλέπω εγώ για την ΑΕΚ ενόψει του αποψινού ντέρμπι; Κατά βάση δύο πράγματα.

• Πρώτον, ότι φέτος χάνει πολύ δύσκολα. Το αήττητο επί 19 συνεχόμενα παιχνίδια δεν είναι τυχαίο. Όπως δεν είναι και τυχαίο ότι μετά τις ήττες της από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στις αρχές καλοκαιριού, δεν έχει χάσει σε μεγάλο παιχνίδι της, δηλαδή ευρωπαϊκό (Κλαμπ Μπριζ 0-0 και 3-0, Ριέκα 2-1 και 2-2, Αούστρια 2-2 και 0-0, Μίλαν 0-0 και 0-0) η, ντέρμπι (εντός έδρας με Ολυμπιακό 3-2 και ΠΑΟΚ 1-0, εκτός έδρας με ΠΑΟ 1-1 κι Ολυμπιακό 0-0). Κι είναι μεγάλος ο αριθμός, 12 αγώνες (4 νίκες κι 8 ισοπαλίες), για να τον αγνοήσουμε…

• Δεύτερον, ότι εκτός έδρας βγάζει τεράστια δυσκολία στο σκοράρισμα, ειδικά στα πιο σημαντικά παιχνίδια της: 0-0 στο Καραϊσκάκη, 0-0 στο Μιλάνο, 0-0 στη Βιέννη, 0-0 στο Μπριζ, 0-1 στη Μόσχα, 1-1 στη Λεωφόρο με τυχερό γκολ στο 95’, 0-0 στη Λάρισα, 0-2 στην Τρίπολη, 0-0 στα Γιάννινα, 1-0 στη Νέα Σμύρνη στο 81’, 1-1 στην Ξάνθη με γκολ οφσάϊντ στο 89’, 1-0 στο Περιστέρι στη Λαμία με ανύπαρκτο πέναλτι. Μιλάμε για επίσης μεγάλο αριθμό αγώνων (επίσης 12, με 2 νίκες, 8 ισοπαλίες και 2 ήττες) για να τον αγνοήσουμε.

• Με τον Ολυμπιακό εδώ και καιρό να έχει επίσης δυσκολία στο σκοράρισμα στα πιο σημαντικά και δύσκολα εντός έδρας παιχνίδια του (0-0 με Μπαρτσελόνα, 0-2 από Γιουβέντους, 1-0 τον ΠΑΟΚ, 0-0 με ΑΕΚ, 0-1 από Ατρόμητο, 1-1 με Αστέρα, 1-0 με ΠΑΣ και 2-3 από Σπόρτινγκ με τα γκολ του μετά το 85’ και το σκορ 0-3), το αποψινό ντέρμπι δείχνει να έχει πολύ ισοπαλία.

• Τι μπορεί, πιθανότατα, να διαφοροποιήσει αυτή την εκτίμηση; Μία φοβερή ικανότητα την οποία έχει δείξει ο Ολυμπιακός στα ντέρμπι πρωταθλήματος με την ΑΕΚ στο νέο Καραϊσκάκη να σκοράρει γρήγορα! Δείτε…
2016-17 Ολυμπιακός-ΑΕΚ 3-0 το 1-0 στο 6’
2015-16 Ολυμπιακός-ΑΕΚ 4-0 το 1-0 στο 28’
2012-13 Ολυμπιακός-ΑΕΚ 3-0 το 1-0 στο 14’
2011-2012 Ολυμπιακός-ΑΕΚ 2-0 το 1-0 στο 5’ (και το 2-0 στο 23’)!
2010-11 Ολυμπιακός-ΑΕΚ 6-0 το 1-0 στο 2’ (το 2-0 στο 7’ και το 3-0 στο 20’)!
2009-10 Ολυμπιακός-ΑΕΚ 2-1 το 1-0 στο 10’ (πλέϊ οφς)
2009-10 Ολυμπιακός-ΑΕΚ 1-2 το 1-0 στο 26’
2005-06 Ολυμπιακός-ΑΕΚ 3-0 το 1-0 στο 6’
2004-05 Ολυμπιακός-ΑΕΚ 1-1 το 1-0 στο 19’

• Άρα, βλέπουμε σε εννέα ντέρμπι στο Καραϊσκάκη ο Ολυμπιακός να έχει ανοίξει γρήγορα το σκορ! Στα εφτά από αυτά κέρδισε, στο ένα ισοφαρίστηκε με πέναλτι (κεκλεισμένων των θυρών) και στο άλλο κέρδισε, τη μοναδική φορά που μπόρεσε να απαντήσει άμεσα, με δύο «κολλητά» γκολ αμέσως μετά το γκολ που δέχθηκε.

• Η συνταγή στα περισσότερα από αυτά τα ντέρμπι ήταν η ίδια: ο Ολυμπιακός να προηγείται γρήγορα, το ημίχρονο να λήγει 1-0 και στο β΄ ημίχρονο ο Ολυμπιακός να κάνει άλλα 12 γκολ!

• Η συνταγή άλλαξε για τον Ολυμπιακό το 2008 (1-0) και το 2009 (2-0) όταν έβαλε τα γκολ του στα β΄ ημίχρονα και το 2007 (1-0) όταν σκόραρε με την εκπνοή του α΄ ημιχρόνου.