Βόλεϊ

Ο Φοίνικας «πλήγωσε» τον ΠΑΟΚ

Λύγισε στο τάι μπρέικ ο «δικέφαλος του Βορρά», που γνώρισε την τέταρτη φετινή του ήττα.

Προηγήθηκε δύο φορές, αλλά δεν κατάφερε να πανηγυρίσει κόντρα στον Φοίνικα Σύρου ο ΠΑΟΚ.

Ο «δικέφαλος του Βορρά» ηττήθηκε 3-2 σετ από τους Συριανούς στο «Παλατάκι», λίγο πριν τον ευρωπαϊκό «τελικό» για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ βόλεϊ ανδρών.

Ασταμάτητος ήταν ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ, με 36 πόντους, ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Ουτσίκοφ με 26.

Ο ΠΑΟΚ πήρε με σχετική ευκολία το πρώτο σετ, όμως στο δεύτερο ο Φοίνικας αντέδρασε. Παρά το προβάδισμα του συλλόγου της Θεσσαλονίκης στο 18-15, οι Συριανμοί ισοφάρισαν στο 22-22 και σταμάτησαν το σετ μπολ του ΠΑΟΚ (24-23), για να πανηγυρίσουν τελικά την ιοσφάριση με 27-25.

Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν και στο τρίτο σετ, μέχρι το 21-20, όμως από κει και πέρα ο ΠΑΟΚ έδειξε πιο ψύχραιμος και επανέκτησε τα ηνία στα σετ με 25-23 (2-1 σετ).

Από κει και πέρα, οι Συριανοί έκαναν επίδειξη ψυχραιμίας. Αρχικά, «καθάρισαν» με 24-26 το τέταρτο σετ, στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ. Εκεί, με ηγέτη τον Γιορντάνοφ είχαν το πάνω χέρι και, παρά την ισοφάριση του ΠΑΟΚ στο 13-13, έμειναν όρθιοι για το 15-13.