Πόλο

Πήρε και το ντέρμπι γοήτρου ο Ολυμπιακός

Επικράτησε της Βουλιαγμένης 9-6 ο Ολυμπιακός στο ντέρμπι της Α1 πόλο γυναικών.

Απόλυτος κυρίαρχος στον πρώτο όμιλο της Γ’ φάσης της Α1 πόλο γυναικών είναι ο Ολυμπιακός, που επικράτησε 9-6 της Βουλιαγμένης στην πέμπτη αγωνιστική.

Παρότι δεν υπήρχε βαθμολογικό κίνητρο, αφού έχουν εξασφαλίσει την πρωτιά του ομίλου, οι ερυθρόλευκες κυριάρχησαν πλήρως στο ματς και συνεχίζουν αλώβητες τις εγχώριες υποχρεώσεις τους.

Οι δύο ομάδες έμειναν ισόπαλες (3-3) στο πρώτο οκτάλεπτο, όμως ο Ολυμπιακός άρχισε να ανεβάζει στροφές και βρέθηκε στο +2 (5-3). Η Βουλιαγμένη μείωσε δύο φορές στο γκολ (5-4, 6-5) και ισοφάρισε στις αρχές της τρίτης περιόδου, όμως οι Πειραιώτισσες πάτησαν γκάζι και διαμόρφωσαν το τελικό 9-6.

Ολυμπιακός-Βουλιαγμένη 9-6
Οκτάλεπτα: 3-3, 3-2, 2-1, 1-0
Ολυμπιακός (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Πλευρίτου Ε. 2, Έγκενς, Ελευθεριάδου, Μανωλιουδάκη, Αβραμίδου, Ασημάκη 5, Πλευρίτου Μ., Έμολο 2, Πλευρίτου Β., Τσουκαλά, Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου, Κωνσταντοπούλου, Φουντωτού
ΝΟ Βουλιαγμένης (Αλεξία Καμμένου): Κούβδου, Νιχάους 2, Χυδηριώτη, Τζελέπη, Κοκκινάκη, Ξενάκη 2, Μαυρωτά, Πάτρα, Κούλχαας 1, Διαμαντοπούλου Β. 1, Αντωνιάδη, Μουστακαρία, Κοτσιώνη, Νίνου Π., Νίνου Ει.

Σε ντέρμπι μετέτρεψαν το μεταξύ τους ματς Εθνικός και Ρέθυμνο, με τις Πειραιώτισσες να πανηγυρίζουν τελικά τη νίκη με 10-7.

Το ματς ξεκίνησε ισορροπημένα, με το Ρέθυμνο να φτάνει στο ημίχρονο με το προβάδισμα (6-5), όμως οι φιλοξενούμενες πάτησαν γκάζι στη συνέχεια και πανηγύρισαν το τρίποντο.

ΝΟ Ρεθύμνου – Εθνικός 7-10
Οκτάλεπτα: 3-3, 3-2, 0-1, 1-4
ΝΟ Ρεθύμνου (Κώστας Φιτσανάκης): Κυριακάκη Φ., Σαφέτη 1, Καριπίδου Μ., Κυριακάκη Κ., Φαρμάκης Μ., Γαβαλά, Συριανόγλου, Στρατιδάκη, Πέττα, Φαρμάκη Ελ. 5, Πατσαχάκη, Λιμπιτάκη, Φραγγελάκη, Καριπίδου Η. 1, Μαλλιαρού
Εθνικός (Κώστας Βαμβακάρης): Δουρέκα Σ., Καλαργυρού 1, Δουρέκα Αδ., Βάσιλα 1, Μουταφιάν 1, Κούβδου, Λογοθέτη 1, Αποστολίδου, Φραγκιουδάκη, Γκούζουλα, Νιαρχάκου 4, Τζούρκα, Κατσιμπρή 1, Χατζηκυριακάκη 1

Την προέλασή του στον δεύτερο όμιλο της Α1 συνεχίζει ο ΑΝΟ Γλυφάδας, που επικράτησε 12-10 του Νηρέα Χαλανδρίου.

Ο ΑΝΟΓ κράτησε τον έλεγχο του ματς, φτάνοντας στο ημίχρονο με το προβάδισμα (6-5), ενώ αύξησε τη διαφορά στην τρίτη περίοδο σε 9-6. Οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να μειώσουν στο γκολ, στο 11-10, όμως δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν.

ΑΝΟ Γλυφάδας - Νηρέας Χαλανδρίου 12-10
Οκτάλεπτα: 3-3, 3-2, 3-1, 3-4
ΑΝΟ Γλυφάδας (Τάσος Πιρπιρής): Ζοφώλη, Κανετίδου 2, Ελληνιάδη 1, Λούδη 3, Μαμόγλου, Κόλλια 2, Παπαναστασίου Άνθια 1, Γρηγοροπούλου, Ακριτίδου 2, Κολτσίδα, Κολιτσοπούλου, Κολοκοτρώνη, Αρχοντάκη, Κοντονή 1, Γιαννοπούλου
Νηρέας Χαλανδρίου (Κατερίνα Οικονομοπούλου): Στρατάκου Νεφέλη, Τετζαλίδου 2, Κάσσαρη, Παπατριανταφύλλου, Τριχά 2, Μαστρόκαλου, Μαυρέλου 3, Μπόβαλη, Χιλ Σόρλι Μπλάνκα, Δούλη 3, Εξαρχάκου Σταυρούλα, Αγγελίδη, Οικονομίδη, Τορνάρου, Στρατάκου Αντιγόνη

Ευρεία νίκη με 13-2 επί του Τρίτωνα πανηγύρισε στο Μαρούσι η ΝΕ Πατρών.

Χωρίς να κινδυνεύσει σε κανένα σημείο του ματς, η ομάδα της Πάτρας μετέτρεψε σε… περίπατο το παιχνίδι, αφού μέχρι το ημίχρονο προηγήθηκε με +5 (6-1), ενώ στο τέλος της τρίτης περιόδου βρισκόταν στο +8 (10-2).

Πρώτες σκόρερ του αγώνα οι Μπιτσάκου και Σολανάκη με τέσσερα τέρματα η καθεμιά.

Τρίτων Αμαρουσίου- ΝΕ Πατρών 2-13
Οκτάλεπτα: 1-2, 0-4, 1-4, 0-3
Τρίτων Αμαρουσίου (Άγγελος Γαρελίδης): Λάζαρη, Σαμαρά, Ανδρή, Κούζουνα, Παντελίδου, Τσάκα, Γκιργκινούδη, Αποστόλου, Παλαιοδήμου, Μακ Κίνζι 2, Μαλλιαρού, Αργυρού, Καλογερά, Παπαδάκη, Κώτσου
ΝΕ Πατρών (Δημήτρης Μπιτσάκος): Γιαννακέα, Ανδρουτσέλη, Τζιμάρα Ευδ., Μπαλάτσα Μ. 1, Μανέτα Μ, Μανέτα Σ. 2, Μπαλάτσα Ν. 1, Πετάση 1, Μοίραλη, Μπιτσάκου 4, Κουτέλη, Σολανάκη 4, Ζαφειράκη, Ρακιντζή, Τζιμάρα Ευφ.