Βόλεϊ

Πήρε το ντέρμπι ο Παναθηναϊκός, «δούλεψε» για την ΑΕΚ ο Άρης

Με άνεση επικράτησε 3-1 σετ του Εθνικού Αλεξανδρούπολης ο Παναθηναϊκός στην Κυψέλη και βρέθηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, ενώ ο Άρης νίκησε τη Λαμία με 3-2 σετ στη Φθιώτιδα.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-1 σετ τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης στην Κυψέλη, στο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής της Volley League και βρέθηκε προσωρινά στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, οπότε την τελευταία αγωνιστική θα κριθεί η είσοδός του στην τετράδα, κάτι που ισχύει και στην περίπτωση των ακριτών, που βρίσκονται προσωρινά στην πέμπτη θέση.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-3, 16-12, 21-25, 25-18
2ο σετ: 8-3, 16-10, 21-16, 25-19
3ο σετ: 3-8, 12-16, 18-21, 20-25
4ο σετ: 8-5, 16-10, 21-15, 25-18

Τα σετ: 25-18, 25-19, 20-25, 25-18

* Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 59 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 4 άσσους, 46 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Στιβαχτής 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Κουκ 16 (14/28 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 77% υπ - 47% άριστες), Πρωτοψάλτης 25 (22/37 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 88% υπ - 56% άριστες), Χόι 14 (10/16 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πανταλέων 5 (2/7 επ, 3 μπλοκ), Μπέλος 10 (10/16 επ) / Πολυχρονιάδης (λ, 42% υπ -32% άριστες), Μπούρας (λ), Παπαδόπουλος

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Δαλακούρας Κ 2 (1/8 επ, 1 μπλοκ, 54% υπ - 21% άριστες), Μίχαλι 8 (7/10 επ 1 μπλοκ), Κασαμπαλής 4 (1/1 επ, 3 άσσοι), Κιόσσης 4 (3/5 επ, 1 μπλοκ), Δαλακούρας Αν. 18 (17/30 επ, 1 μπλοκ, 69% υπ - 19% άριστες), Άντριτς 15 (14/33 επ, 1 άσσος) / Δαρίδης (λ, 55% υπ), Παπάζογλου 4 (3/5 επ, 1 μπλοκ)

Από την πλευρά του, ο Άρης νίκησε τη Λαμία με 3-2 σετ στο Χαλκιοπούλειο, όμως, μετά τη νίκη της Ορεστιάδας επί της ΜΕΝΤ, οι γηπεδούχοι θα παίξουν οριστικά στα πλέι άουτ για την παραμονή, κάτι που ελπίζουν να αποφύγουν οι "κιτρινόμαυροι", αν φτάσουν στο +12 απο την ΑΕΚ, οπότε σώζονται αυτόματα και υποβιβάζετα παράλληλα απευθείας η "Ενωση", η οποία ευνοήθηκε περισσότερο από τη νίκη των «κιτρινόμαυρων» της Θεσσαλονίκης.

Ο αγώνας ήταν "θρίλερ", με τη Λαμία να κάνει λάθη στα κρίσιμα σημεία και να χάνει την ευκαιρία για νίκη.

Τα σετ: 30-32, 25-20, 23-25, 25-17, 11-15

ΛΑΜΙΑ (Κατσιγιάννης): Ντε Σόουζα, Μίσιτς, Γκιμαράες, Καβαδάς, Γκιρτζίκης, Χήρας / Τσαδήμας (λ), Τεσέιρα, Καρβούνης

ΑΡΗΣ (Μέλκας): Χαριτωνίδης, Καμίνσκι, Κυριακίδης, Μαυροβουνιώτης, Χατζηπαραδείσης, Στίγγας / Μπαμπαλιούτας (λ), Πιπέργιας, Μήλης, Κουτσονίκας