Μουντιάλ 2010

Αυτό δεν είναι γκολ-φάντασμα! (video)

Οι Γερμανοί προηγούνται 2-1 των Άγγλων στο ημίχρονο του σπουδαίου αγώνα για την φάση των «16» του Μουντιάλ, το σουτ όμως του Λάμπαρντ στο 39ο λεπτό, αφού χτύπησε πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι, προσγειώθηκε τουλάχιστον μισό μέτρο μέσα από τη γραμμή, με τον διαιτητή Χόρχε Λαριόντα να μην μετράει ποτέ το τέρμα του άσου των «λιονταριών». Αυτή η φάση μας γυρίζει αυτόματα πίσω στο μακρινό… 1966.

Ο Τζεφ Χαρστ χάρισε ουσιαστικά το Παγκόσμιο Κύπελλο στην Αγγλία σε βάρος της τότε Δ. Γερμανίας, χωρίς κανείς να είναι σίγουρος μέχρι και σήμερα αν στο σουτ που επιχείρησε η μπάλα πέρασε τη γραμμή…