Αγγλία

«Είδε» τετράδα η Τότεναμ

Άμεσα ξεπέρασε την τεσσάρα από την Τσέλσι η Τότεναμ. Οι «spurs» επικράτησαν εύκολα 2-1 της Σαουθάμπτον για την ένατη αγωνιστική της Premier League και επωφελούμενοι τα αποτελέσματα των άλλων ομάδων, πέρασαν στη τέταρτη θέση της βαθμολογίας. «Λύτρωση» για τη Νιούκαστλ με τον Παπίς Σισέ στο 90+3’, που χάρισε τη νίκη με το ίδιο σκορ κόντρα στη Γουέστ Μπρομ.

Άμεσα ξεπέρασε την τεσσάρα από την Τσέλσι η Τότεναμ.

Οι «spurs» επικράτησαν εύκολα 2-1 της Σαουθάμπτον για την ένατη αγωνιστική της Premier League και επωφελούμενοι τα αποτελέσματα των άλλων ομάδων, πέρασαν στη τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

«Λύτρωση» για τη Νιούκαστλ με τον Παπίς Σισέ στο 90+3’, που χάρισε τη νίκη με το ίδιο σκορ κόντρα στη Γουέστ Μπρομ.

Κάτι η «βαριά» ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής από τη Τσέλσι, κάτι η ισοπαλία με την Μάριμπορ μέσα στην εβδομάδα, το ηθικό ήταν ολίγον τι πεσμένο. Ωστόσο, η ομάδα του Βίλας Μπόας έδειξε χαρακτήρα και πέρασε από την έδρα των «Αγίων». Ο Μπέιλ στο 16’ έκανε το 1-0, για να έρθει στο 39’ ο Ντέμπσεϊ να κάνει το 2-0. Η Σαουθάμπτον μείωσε στο 66’ με τον Ροντρίγκεζ, ωστόσο οι Λονδρέζοι δεν πανικοβλήθηκαν και κράτησαν ως το τέλος το υπέρ τους προβάδισμα και τη νίκη… τετράδας.

Η Νιούκαστλ χρειαζόταν τη νίκη για να πάρει… ανάσα. Και μπορεί να δεινοπάθησε, ωστόσο ήρθε έστω και αργά η λύτρωση. Ο Μπα στο 35’ έβαλε μπροστά τις «καρακάξες, όμως η Γουέστ Μπρομ δεν το έβαλε κάτω και στο 55’ ισοφάρισε σε 1-1 με τον Λουκάκου. Και ενώ φαινόταν ότι οι δύο ομάδες θα αρκεστούν στον ένα βαθμό, ήρθε σαν από μηχανής… Θεός ο Σισέ να κάνει το τελικό 2-1 στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και να χαρίσει το τρίποντο.