Αγγλία

Άναψε… κόκκινο στην Τσέλσι (video)

Φρένο στην Τσέλσι -απ’ την εκκίνηση κιόλας της Premier League- έβαλε η Σουόνσι. Εκμεταλλευόμενοι πέναλτι και κόκκινη στον Κουρτουά, οι «κύκνοι» έφυγαν… καμαρωτοί με το 2-2 απ’ το «Στάμφορντ Μπριτζ».

Πρώτη μπουκιά και κόκκαλο στη φετινή Premier League για την Τσέλσι.

Κινούμενη σε ρηχά νερά και χωρίς λύσεις στις… αντιξοότητες που της προέκυψαν στο παιχνίδι, η πρωταθλήτρια δεν κατάφερε να λυγίσει τη Σουόνσι (2-2).

Μια μέρα μετά την ανανέωση του συμβολαίου του με τους «μπλε», ο Ζοσέ Μουρίνιο τους είδε να παίρνουν προβάδισμα στο 23’ (με φαλτσαριστή εκτέλεση φάουλ του Όσκαρ που χωρίς ν’ ακουμπήσει κανέναν, κατέληξε στη γωνία).

Δεν πρόλαβε, δε, ν’ αγχωθεί απ’ την ισοφάριση του Αγιού στο 29’ (όταν εξαργύρωσε με διπλή προσπάθεια απόκρουση του Κουρτουά) γιατί η τύχη ευνόησε την ομάδα του στο επόμενο λεπτό, μετατρέποντας ακίνδυνη σέντρα του Γουίλιαν σε μια κόντρα που κατέληξε στο «Γ».

Δεν θα παρέμεναν όμως όλα τόσο ρόδινα. Γιατί λίγο μετά το ημίχρονο ο Κουρτουά γκρέμισε τον Γκομίς. Δώρισε στη Σουόνσι -εκτός απ’ το πέναλτι- και αριθμητικό πλεονέκτημα. Κι αφότου ο παθών ισοφάρισε απ’ τη βούλα, μάλλον οι φιλοξενούμενοι παρά οι πρωταθλητές πλησίασαν στη νίκη.

Κανείς ωστόσο δεν την πανηγύρισε και κανείς δεν έφυγε ευχαριστημένος απ’ το «Στάμφορντ Μπριτζ». Διότι ούτε η είσοδος του Φαλκάο στο 84’ άλλαξε το τελικό σκορ, ούτε ο Μουρίνιο μπόρεσε να κρύψει την απογοήτευσή του φεύγοντας για τ’ αποδυτήρια.