Αγγλία

Αυτά που ήξερες να τα ξεχάσεις…

Κανένα περιθώριο να πιστέψει ότι θα συνεχίσει την εξαιρετική παράδοσή μαζί της δεν άφησε η Κρίσταλ Πάλας στην ΚΠΡ. Μετά από επτά αποτυχημένες απόπειρες, οι Λονδρέζοι καθάρισαν 3-1 τους «ρέιντζερς».

Στα… αλώνια της Championship την είχε κάνει πελάτισσα. Επτά ολόκληρα παιχνίδια είχε να χάσει.

Στα σαλόνια της Premier League ωστόσο η Κρίσταλ Πάλας πήρε την εκδίκησή της από την ΚΠΡ.

Με πολύ μικρότερη δυσκολία απ’ όσο αναμενόταν, η ομάδα του Άλαν Πάρντιου λύγισε τους «ρέιντζερς» και με το τελικό 3-1 τους κράτησε καρφωμένους στην επικίνδυνη ζώνη.

Το γκολ του Ζαχά στο 21’ αποδείχθηκε αρκετό για τους γηπεδούχους, ώστε ν’ απελευθερωθούν από το όποιο άγχος. Πριν καν τελειώσει λοιπόν το ημίχρονο, είχαν καθαρίσει το ματς, με δυο γκολ σε ισάριθμα λεπτά (41’, 42’) από τους ΜακΆρθουρ και Γουόρντ.

Έτσι, το μόνο που κατάφερε στο δεύτερο μέρος η ΚΠΡ ήταν να μειώσει στο τέλος με τον Φίλιπς. Χωρίς να καταφέρει ν’ αμφισβητήσει περαιτέρω την επιστροφή της Πάλας στις επιτυχίες και το τρίποντο που της επιτρέπει να συνεχίσει να κοιμάται ήσυχη μακριά από τους μπελάδες.