Αγγλία

Εφτάψυχη Γιουνάιτεντ, επέστρεψε από την κόλαση και τέζαρε τη Γουλβς με ήρωα Μέινου στο 90+7'!

Σε ένα τρελό ματς, η Γιουνάιτεντ έως στο 85' νίκαγε με 3-1 τη Γουλβς, δέχτηκε δυο γκολ σε 10 λεπτά, αλλά με ήρωα τον Κόμπι Μέινου πήρε το «διπλό» με 4-3, παραμένοντας ζωντανή για τα «αστέρια»!

Αρνήθηκε να πεθάνει στο Γούλβερχαμπτον και έφυγε με μυθικό «τρίποντο» η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!

Οι «κόκκινοι διάβολοι» επικράτησαν εκτός έδρας με 4-3 της Γουλβς σε ένα από τα παιχνίδια της χρονιάς έως τώρα στην Premier League, καθώς έως το 85' ήταν μπροστά σκορ με 3-1, αλλά από εκεί και μετά έπαθαν μπλακ άουτ, στο 90+5' δέχτηκαν την ισοφάριση, όμως, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη: στο 90+7' ο 18χρονος, Κόμπι Μέινου, με ένα υπέροχο γκολ έστειλε στα ουράνια τους φίλους της Γιουνάιτεντ, δίνοντας την πολύτιμη νίκη στην ομάδα του.

Έτσι, το σύνολο του Έρικ Τεν Χαγκ ανέβηκε στην 7η θέση με 35 βαθμούς, μειώνοντας στο -8 από την Τότεναμ και την πρώτη τετράδα που οδηγεί στο Champions League της επόμενης περιόδου. Από την άλλη πλευρά, οι γηπεδούχοι που έχασαν τεράστια ευκαιρία να τσιμπήσουν τον βαθμό της ισοπαλίας, υποχώρησαν στην 11η θέση με 29 πόντους.

Πολύ δυνατό ξεκίνημα για τη Γιουνάιτεντ, που είχε υψηλή ένταση στο παιχνίδι της και άνοιξε το σκορ μόλις στο 5’! Ο Χόιλουντ υποδέχτηκε την μπάλα στην περιοχή και μοίρασε έξω στον Ράσφορντ, που με ιδανικό τελείωμα σημείωσε το 1-0.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και στο 22’ «διπλασίασαν» τα τέρματα τους με τον εξαιρετικό στο σημερινό ματς, Χόιλουντ. Ο ρυθμός έπεσε στα επόμενα λεπτά, με την ομάδα του Τεν Χαγκ να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους με το υπέρ της 2-0.

Η Γουλβς στο δεύτερο ημίχρονο βελτιώθηκε και μπήκε ξανά στο παιχνίδι, μειώνοντας στο 71’ με την εκτέλεση πέναλτι του Σαράμπια. Παρόλα αυτά, η Γιουνάιτεντ δεν επέτρεψε για πολύ τα… χαμόγελα, σκοράροντας το 3-1 τέσσερα λεπτά αργότερα (75’) με τον ΜακΤόμινεϊ.

Οι «λύκοι» δεν παράτησαν το ματς, μείωσαν εκ νέου στο 85' με τον Κίλμαν και στο 90+5' ισοφάρισαν για το 3-3 με τον Νέτο σε ένα απίστευτο ματς. Και ενώ όλα έδειχναν πως η Γιουνάιτεντ θα άφηνε βαθμούς σε ένα ακόμη παιχνίδι, ο 18χρονος, Κόμπι Μέινου, με εξαιρετική ενέργεια και υπέροχο πλασέ πέτυχε το τελικό 4-3, ρίχνοντας νοκ-άουτ τη Γουλβς!