Αγγλία

Σίτι της… ανατροπής με «καυτό» Φόντεν, πλησίασε στην κορυφή!

Από νίκη σε νίκη η Σίτι. Με τον Φόντεν να κάνει χατ-τρικ, οι «πολίτες» επικράτησαν 3-1 της Μπρέντφορντ και βρέθηκαν μία ανάσα από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ.

Ντε Μπρόινε σερβίρει, Φόντεν σκοράρει και η Σίτι… έρχεται!

Οι «πολίτες» επικράτησαν 3-1 της Μπρέντφορντ με ανατροπή, έχοντας τον 23χρονο επιθετικό σε μεγάλα κέφια και πλησίασαν στο -2 τη Λίβερπουλ, η οποία την Κυριακή ηττήθηκε από την Άρσεναλ, με την οποία ισοβαθμεί η πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Το σκορ άνοιξε στο 21ο λεπτό ο Μοπέι, ο οποίος έπειτα από βολέ του Φλέκεν και κακή αντίδραση της άμυνας των φιλοξενούμενων, βρέθηκε φάτσα με τον Έντερσον και τον εκτέλεσε.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, έπειτα από… ασφυκτική πίεση της ομάδας του Γκουαρντιόλα στην τελική ευθεία του α’ ημιχρόνου. Ο Ντε Μπρόινε σέντραρε, ο Κόλινς έδιωξε άτσαλα, στρώνοντας την μπάλα στον Φόντεν, ο οποίος εκτέλεσε σχεδόν από το ύψος του πέναλτι. Από τα πόδια του Βέλγου άσου ξεκίνησε και το 2-1. Ο Ντε Μπρόινε σέντραρε από τα αριστερά και ο διεθνής επιθετικός ξεχάστηκε από την άμυνα των γηπεδούχων, τους οποίους τιμώρησε με κεφαλιά.

Τη νίκη ουσιαστικά «κλείδωσε» στο 70ο λεπτό η Μάντσεστερ Σίτι, με τους Χάαλαντ και Φόντεν να παίζουν το «ένα-δύο» και τον διεθνή φορ να πλασάρει για το 3-1. Από εκεί και μετά, οι «πολίτες» έριξαν στροφές και με σχετικά άνεση προστάτεψαν το προβάδισμά τους.