Super League 2

«Κέρασε» τσίπουρα την Λαμία (video)

Σαν σωστός οικοδεσπότης υποδέχτηκε την Λαμία ο Τύρναβος. Παρότι δεν αγωνίζονται στη φυσική τους έδρα οι παίκτες του Χαραλαμπίδη πήραν τη νίκη, 2-1, δημιουργώντας προβληματισμό στην ομάδα της Φθιώτιδας

Σκούρα τα βρήκε η Λαμία στο «Αλκαζάρ». Ο Τύρναβος δεν είχε όρεξη για αστεία και πήρε μεγάλη νίκη με σκορ 2-1, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του Βορείου Ομίλου της Football League.

Τα πράγματα για την ομάδα του Απόστολου Χαραλαμπίδη ξεκίνησαν ιδανικά. Μόλις στο 4ο λεπτό, ο Γκούρτσας έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους και την Λαμία με την πλάτη στον τοίχο. Τελικά, οι παίκτες του Παύλου Δερμιτζάκη κατάφεραν να αντιδράσουν με τον Νεόφυτο στο 20ο λεπτό. Το παιχνίδι όμως δεν είχε ανάλογη συνέχεια.

Ο Τύρναβος αποδείχτηκε «σκληρό καρύδι» και βρήκε και δεύτερο τέρμα με τον Ποκόνγκ να εκμεταλλεύεται αναστάτωση στην αντίπαλη άμυνα, δίνοντας στην ομάδα του και πάλι προβάδισμα. Παρά την πίεση που δέχτηκαν από την ομάδα της Φθιώτιδας, οι γηπεδούχοι δεν έκαναν λάθος και έφτασαν στη μεγάλη νίκη.