Βέλγιο

Επέστρεψε στις νίκες και παραμένει κορυφή η Αντβέρπ!

Η Αντβέρπ πήρε τη 10η νίκη της σε 11 παιχνίδια, επικρατώντας 2-0 της Σιντ Τρούιντεν για να παραμείνει μόνη στην κορυφή του βελγικού πρωταθλήματος.

Έβγαλε αντίδραση μετά την πρώτη ήττα της σεζόν και πανηγύρισε η Αντβέρπ! Η ομάδα του Μαρκ Φαν Μπόμελ λύγισε την Σιντ Τρούιντεν (2-0), πήρε τη 10η νίκη της σε 11 παιχνίδια και παραμένει μόνη στην κορυφή του βελγικού πρωταθλήματος με 30 βαθμούς.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο μπήκαν οι γηπεδούχοι στο παιχνίδι, βρίσκοντας γκολ μόλις στο 8ο λεπτό. Ο Αλντερβάιρελντ βρήκε τον Γκέρκενς και αυτός με ωραίο τελείωμα άνοιξε το σκορ για το 1-0. Αυτό το γκολ άνοιξε το ματς, με τους φιλοξενούμενους να είναι αρκετά επικίνδυνοι αλλά να μην έχουν το καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια. Μάλιστα, στο 38’ το έργο της Σιντ Τρούιντεν δυσκόλεψε αφού ο Μπάουερ χτύπησε εκτός φάσης αντίπαλό του, με τον διαιτητή να αποβάλει τον 27χρονο Γερμανό αμυντικό.

Ισορροπημένο το δεύτερο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να έχουν τον έλεγχο και να αγγίζουν το δεύτερο γκολ στο 54’ αλλά ο Γκέρκενς είδε το τελείωμά του να σταματά στο δοκάρι και το 1-0 υπέρ της ομάδας του να παραμένει. Τα λεπτά περνούσαν, οι τελικές ως το 80’ ήταν 7-2 για την Αντβέρπ, η οποία στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων έβαλε... ταφόπλακα στις ελπίδες των φιλοξενούμενων με τον Σκοτ να διαμορφώνει το τελικό 2-0.