Βέλγιο

Πέρασε στον τελικό του βελγικού Κυπέλλου η Άντερλεχτ

Στον τελικό του βελγικού κυπέλλου πέρασε η Άντερλεχτ μετά την επικράτηση με 3-1 κόντρα στην Έουπεν, κόντρα στην Γάνδη ο τελικός.

Την αντίπαλο του ΠΑΟΚ στο Europa Conference League Γάνδη θα αντιμετωπίσει η Άντερλεχτ στον τελικό του βελγικού Κυπέλλου, μετά από την εύκολη επικράτηση με 3-1 κόντρα στην Έουπεν για τον ημιτελικό του θεσμού.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ από το 4ο λεπτό με γκολ του Μουρίγιο, με την Έουπεν να ισοφαρίζει με τον Πρέβλιακ να σκοράρει στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Λισάντρο Μιγκαγιάν ήταν αυτός που έκανε το 2-1 στο 27’.

Ο Κριστιάν Κουαμέ ήταν αυτός που έκανε το 3-1 στο 46’, σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος και έδωσε στην Άντερλεχτ την πρόκριση για τον τελικό του βελγικού Κυπέλλου. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες στα τελευταία δέκα λεπτά, με τον Ισαάκ Νουχού να αντικρίζει την δεύτερη κίτρινη κάρτα και να αποβάλετε στο 89ο λεπτό.