Ισπανία

Αφεντικό στην Ανδαλουσία η Σεβίλλη!

Πήρε το ντέρμπι της Ανδαλουσίας η Σεβίλλη. Η ομάδα του Σαμπάολι τούμπαρε (1-2) την Μπέτις και με το τρίτο διαδοχικό της τρίποντο, έπιασε στην κορυφή της βαθμολογίας τη Ρεάλ (έχει δύο ματς λιγότερα).

Σεβίλλη για μεγάλη πράγματα. Η ομάδα του Χόρχε Σαμπάολι έκανε ακόμη μία ανατροπή στο πρωτάθλημα (έκτη συνολικά) μέσα στην έδρα της Μπέτις (1-2), πήρε το ντέρμπι της Ανδαλουσίας αλλά και το τρίποντο που την ανέβασε στην κορυφή μαζί με τη Ρεάλ Μαδρίτης (η οποία έχει δύο ματς λιγότερα).

Η Μπέτις είχε τις καλύτερες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος και στο 36ο λεπτό μετέτρεψε μία εξ αυτών σε γκολ. Ο Ντουρμίσι με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ «τρύπησε» το τείχος και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ρίκο, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Ωστόσο, η Σεβίλλη έκανε αυτό που ξέρει καλύτερα στο φετινό πρωτάθλημα.

Με τον Μερκάδο να παίρνει το ριμπάουντ από την απόκρουση του Αντάν και να ισοφαρίζει στο 56’ και τον Ιμπόρα είκοσι λεπτά αργότερα να εκμεταλλεύεται την εξαιρετική ασίστ του Ενζονζί, η ομάδα του Σαμπάολι έκανε την έκτη της ανατροπή στη σεζόν και πανηγύρισε ένα ακόμη σπουδαίο τρίποντο στην ξέφρενη πορεία που πραγματοποιεί.