Αγγλία

«Αγκαλιάζει» το Champions League η Λίβερπουλ

Ολοένα και πιο κοντά στην επιστροφή της στο Champions League πλησιάζει η Λίβερπουλ. Η ομάδα του Κλοπ επικράτησε 1-0 εκτός έδρας της Γουέστ Μπρομ και «στρογγυλοκάθισε» στην τρίτη θέση.

Έτοιμη για την επιστροφή της στο Champions League είναι η Λίβερπουλ. Η ομάδα του Γίργκεν Κλοπ, με γκολ του Ρομπέρτο Φριρμίνο, επικράτησε 1-0 εκτός έδρας της Γουέστ Μπρομ και «στρογγυλοκάθισε» στην τρίτη θέση.

Το ματς ήταν αρκετά καλο, είχε ρυθμό και φάσεις εκατέρωθεν. Το πρώτο μέρος ανήκε κατά κράτος στη Λίβερπουλ, που είχε την συντριπτική κατοχή της μπάλας, ωστόσο δυσκολευόταν να φτιάξει καλές φάσεις στα καρέ του Φόρστερ. Κατάφερε, όμως, να βρει το γκολ δευτερόλεπτα πριν το ημίχρονο. Ο Κουτίνιο εκτέλεσε το φάουλ, ο Λούκας πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Φιρμίνο με τον ίδιο τρόπο δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ για την ομάδα του.

Η Λίβερπουλ είχε πετύχει αυτό που ήθελε και καλούνταν να διαχειριστεί το προβάδισμά της. Οι «Reds» όχι μόνο βγήκαν στην επανάληψη για να κρατήσουν το 1-0 αλλά και να κλειδώσουν το ματς, ωστόσο ήταν άστοχοι στην τελική προσπάθεια. Και λίγο έλειψε να το πληρώσουν στο 80ο λεπτό όταν ο Φίλιπς βγήκε απέναντι από τον Μινιολέ, αλλά ο Βέλγος πορτιέρε έσωσε την ομάδα του. Στα εναπομείναντα λεπτά η Γουέστ Μπρομ βγήκε όλη μπροστά, έψαξε το γκολ της ισοφάρισης αλλά δεν το βρήκε ποτέ, με τον Μορένο να χάνει το… άχαστο στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων όταν λίγο κάτω από το κέντρο και χωρίς να υπάρχει τερματοφύλακας στην εστία, κατάφερε να στείλει την μπάλα άουτ.