Oλλανδία

Καραδοκεί για τα… ψηλά η Αϊντχόφεν

Η Αϊτνχόφεν συνέχισε το εντός έδρας σερί της, επικρατώντας 3-1 της Τβέντε και… καραδοκεί να σκαρφαλώσει στην πρώτη τριάδα της Eredivisie.

Μια ακόμα άνετη εντός έδρας νίκη πανηγύρισε η Αϊντχόφεν στην 20ή αγωνιστική της Eredivisie.

Η PSV επικράτησε 3-1 της Τβέντε, συνεχίζοντας τις εξαιρετικές εμφανίσεις στην έδρα της, όπου έχει δεχτεί μια ήττα και μια ισοπαλία σε δώδεκα παιχνίδια.

Ο Φάμπιο Σίλβα άνοιξε το σκορ στο ένατο μόλις λεπτό για τους γηπεδούχους, όμως ο Μισιντάν ισοφάρισε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου.

Ο Ντε Γιονγκ με το εκατοστό του γκολ στο ολλανδικό πρωτάθλημα έδωσε ξανά τα ηνία στην Αϊντχόφεν για το 2-1, με τον Σίμονς να τελειώνει το ματς στο 74’ με πανέμορφη ατομική ενέργεια.