Ισπανία

Πέρασε δια πυρός και σιδήρου από την Αλμερία με ήρωα Σέρλοθ η Βιγιαρεάλ!

Θα το πάει μέχρι τέλους για Ευρώπη η Βιγιαρεάλ. Η ομάδα του Μαρθελίνο, δυσκολεύθηκε πολύ στην έδρα της ουραγού Αλμερία, όμως με ένα γκολ του Σέρλοθ στο 92' πήρε σπουδαία νίκη (1-2) και ελπίζει.

Έσπασε το μπλόκο της Αλμερία και πιέζει για Ευρώπη η Βιγιαρεάλ! Το «κίτρινο υποβρύχιο» τα βρήκε σκούρα στην έδρα της ουραγού, όμως μια... τορπίλη του Σέρλοθ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ήταν ικανή να σώσει την παρτίδα και να χαρίσει νίκη με σκορ 2-1 για την 32η αγωνιστική της La Liga.

Επιστροφή στις νίκες μετά από δυο ανεπιτυχή αποτελέσματα για την ομάδα του Μαρθελίνο η οποία με την 11η νίκη της στο πρωτάθλημα παρέμεινε στο -6 από την Μπέτις και συνεχίζει να ελπίζει στο εισιτήριο που οδηγεί στο Conference League.

Διαδικαστικές οι τελευταίες αγωνιστικές για την Αλμερία η οποία με 14 βαθμούς έχει αποχαιρετήσει τη μεγάλη κατηγορία και αγνοεί τη νίκη από τις 17 Μαρτίου και το «διπλό» στο Κάντιθ.

Ο Ακομάχ ήταν εκείνος που έβαλε μπροστά στο σκορ τη Βιγιαρεάλ με τη συμπλήρωση 25 λεπτών στο ματς, όμως πέντε λεπτά αργότερα ο Λοθάνο έφερε το ματς στα ίσα.

Το δεύτερο μέρος κύλησε με το «κίτρινο υποβρύχιο» να ψάχνει το γκολ και να το βρίσκει εν τέλει στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν μετά από σέντρα του Μορένο, ο Σέρλοθ με άψογο τελείωμα υπέγραψε το τελικό 2-1 υπέρ της ομάδας του.