Euro 2024

«Άλωσε» την Αυστρία και πάτησε κορυφή η Ιρλανδία

Σπουδαίο διπλό που την φέρνει στην κορυφή του 4ου ομίλου πήρε η Ιρλανδία μέσα στην Αυστρία με 1-0, ενώ Γεωργία και Μολδαβία ήρθαν ισόπαλες (1-1).

Την κορυφή του 4ου ομίλου απολαμβάνει η Ιρλανδία. Η ομάδα του Μάρτιν Ο’Νιλ πήρε τεράστιο τρίποντο μέσα στην Αυστρία με γκολ του ΜακΚλιν και αφού την άφησε έξι βαθμούς πίσω της, ανέβηκε η ίδια στην πρώτη θέση.

Το παιχνίδι είχε πολλές μονομαχίες και λιγοστές φάσεις για τις δύο ομάδες. Και η Ιρλανδία κατάφερε να ανοίξει το σκορ στην καλύτερή της στιγμή στο ματς, όταν στο 47ο λεπτό έφυγε στην αντεπίθεση, ο Χούλαχαν έβγαλε τον ΜακΚλιν απέναντι από τον Οζκάν, με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να μην μπορεί να κάνει το οτιδήποτε. Ωστόσο, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Αυστρία θα μπορούσε να είχε κλέψει τον βαθμό της ισοπαλίας, αλλά ο Γιάνκο κατάφερε από κοντά να αστοχήσει.

Στο άλλο ματς του ίδιου ομίλου, η Γεωργία ήρθε ισόπαλη με την Μολδαβία με 1-1. Ο Καζαϊσβίλι άνοιξε το σκορ στο 16’ για τους γηπεδούχους, για να ισοφαρίσει ο Γκατσάν στο 78ο λεπτό!