Γαλλία

Ανάσανε η Λιόν

Σημαντική νίκη μετά την κατρακύλα που είχε πάρει, κατέκτησε η Λιόν που επικράτησε 2-0 της Μετς. Η Μπρεστ συνέχισε την καλή πορεία της, 2-0 την Ντιζόν. Γκέλα για Ρεμς, έμεινε στο 0-0 με τη Νιμ.

Η Λιόν χρειάστηκε πέντε λεπτά για να καθαρίσει την αναμέτρηση με την Μετς και να πάρει βαθιά ανάσα με την 3η νίκη της στο πρωτάθλημα. Ο Ντεπάι στο 28ο λεπτό άνοιξε το σκορ για να έρθει το 2-0 πέντε λεπτά αργότερα ο Ντεμπελέ από την άσπρη βούλα.

Με ξέσπασμα στην εκκίνηση του δευτέρου μέρους η Μπρεστ καθάρισε το παιχνίδι με την Μετς με τα γκολ του Λασνέ στο 49’ και του Μπάιν στο 52ο λεπτό. Με αυτή τη νίκη αναρριχήθηκε στην 6η θέση με 17 βαθμούς.

Η Ρεμς έχασε την ευκαιρία να φτάσει στην 2η θέση, αφού δεν μπόρεσε να κάμψει την αντίσταση της Νιμ και έμεινε στο 0-0, ενώ η Στρασμπούρ πέτυχε σπουδαία νίκη 1-0 επί της Νις με σκόρερ τον Τόμασον στο 23ο λεπτό. Στο 0-0 έμειναν και η Μονπελιέ με την Ανζέ που σιγά-σιγά απομακρύνονται από τις πρώτες θέσεις.