Βέλγιο

«Ανάσταση» για Γάνδη, νίκη στο 95’ για Σαρλερουά

Επιστροφή στις νίκες για τη Γάνδη, που συνέτριψε 4-0 εκτός έδρας την Οστάνδη. Ματσάρα με πέντε γκολ στο Σαρλερουά, με την ομώνυμη ομάδα να κερδίζει 3-2 τη Ζούλτε Βάρεγκεμ με… buzzer beater στο 95’.

Η διακοπή φαίνεται πως έκανε καλό στη Γάνδη. Μετά από τέσσερις «στείρες» αγωνιστικές, στις οποίες μετρούσε τρεις ήττες και μια ισοπαλία, επέστρεψε στις επιτυχίες, καθώς συνέτριψε 4-0 εκτός έδρας την Οστάνδη, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του βελγικού πρωταθλήματος. Ο Λιμπόμπ άνοιξε και έκλεισε το σκορ στο 18’ και στο 82’, ενώ ενδιάμεσα σκόραραν ο Γιάρεμτσουκ (43’) και Τσακβετάτζε (59’).

Συναρπαστικό παιχνίδι, που είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ και κρίθηκε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων έγινε στο Σαρλερουά, όπου η ομώνυμη ομάδα επικράτησε 3-2 της ουραγού Ζούλτε Βάρεγκεμ. Ο Μπεναβέντε άνοιξε το σκορ στο 44’, όμως, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν εις διπλούν στην επανάληψη με πρωταγωνιστή τον Χαρμπαουί (73’ πεν. και 83’). Στο 86’ ο Όσιμεν ισοφάρισε για να έρθει και πάλι ο Μπεναβέντε με buzzer beater στο 95’ για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα και να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του.