Κύπρος

Ανατροπή για «όσκαρ» η ΑΕΛ Λεμεσού!

Με εντυπωσιακή "ανατροπή", η ΑΕΛ Λεμεσού πέρασε από την έδρα της Δόξας Κατωκοπιάς (4-3) και παρέμεινε στη κορυφή του κυπριακού πρωταθλήματος.

Σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι στο «Μακάρειο», η ΑΕΛ Λεμεσού χρειάστηκε ένα «ξέσπασμα» στο δεύτερο ημίχρονο για να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ και να φτάσει στη νίκη με 4-3, παραμένοντας στη κορυφή του κυπριακού πρωταθλήματος μετά από 13 αγωνιστικές.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το χορό των γκολ μόλις στο 7’ με τον Χουράδο, για να έρθει πέντε λεπτά αργότερα ο Κάρλος και να φέρει το ματς στα ίσα. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι στο 62’ πήραν «κεφάλι» στο σκορ, χάρη στο τέρμα που σημείωσε ο Χατζηβασίλης στο 63’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ΑΕΛ "ανέβασε στροφές" και μέσα σε ένα εξάλεπτο «φωτιά» ανέτρεψε την κατάσταση. Συγκεκριμένα, οι Μακρής στο 69’ και Λαφράνς στο 71’ έκαναν το 3-2, με τον Κύπριο φορ τέσσερα λεπτά αργότερα να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα για το 4-2. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο τελικό 4-3 με τον Μιτρέα στο 82’.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας, η Αλκή Ορόκλινη πήρε το ντέρμπι ουραγών, επικρατώντας εκτός έδρας με 4-2 του Ερμή Αραδίππου και «ξεκόλλησε» για πρώτη φορά από τον "πάτο" της βαθμολογίας. Ο Ταραλίδης στο 6’ άνοιξε το σκορ για τον Ερμή, με τους φιλοξενούμενους να απαντούν μέσα σε ένα 20λεπτο με τους Σπόλιαριτς (10’), Σταύρου (14’), Μπελαμεϊρί (23’) και Κάρλος (29’) να κάνουν το 4-1! Στο 77’, ο Κατσιατής διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Ανόρθωση δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Πάφου στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», μένοντας στην ισοπαλία με 2-2. Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο 13’ με το αυτογκόλ του Σίντενφελντ, με τους «κυανόλευκους» να φέρνουν "τούμπα" το ματς, χάρη στο γκολ του Κοτσαβάρα (23’) και το αυτογκόλ του Ντίβπνια στο 51’. Ωστόσο, ο Νέμετς στο 67’ θα δώσει το βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του.