Βέλγιο

Άνετη «τριάρα» για την Μπριζ

Σαν σε προπόνηση, η Μπριζ «καθάρισε» με 3-0 τη Γάνδη και ξεκίνησε ιδανικά τις υποχρεώσεις της στα πλέι οφ τίτλου στο Βέλγιο.

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Μπριζ στα πλέι οφ τίτλου, επικρατώντας με 3-0 της Γάνδης και έμεινε σε απόσταση αναπνοής από την πρωτοπόρο στο μίνι πρωτάθλημα, Γκενκ.

Μόλις στο 14ο λεπτό, ο Φόρμερ άνοιξε το λογαριασμό για τους γηπεδούχους, ενώ τα πράγματα απλοποιήθηκαν δέκα λεπτά αργότερα, όταν η Γάνδη έμεινε με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Οτζίτζα-Οφόε.

Η Μπριζ δεν άφησε κανένα περιθώριο στην αντίπαλο της να διεκδικήσει κάτι από το ματς, με τον Μάτα στο 26’ να γράφει το 2-0.

Στην επανάληψη, τα πράγματα δεν άλλαξαν, με τον Φάνακεν στο 57’ να βρίσκει και αυτός δίχτυα, κλειδώνοντας επί της ουσίας την άνετη νίκη για την ομάδα του.