Κύπρος

Κορυφή με Δώνη, Μακέντα για ΑΠΟΕΛ

Με εκ των σκόρερ τους Τάσο Δώνη και Κίκο Μακέντα, ο ΑΠΟΕΛ σάρωσε 3-0 στη Λευκωσία τη Νέα Σαλαμίνα για την 26η αγωνιστική του κυπριακού πρωταθλήματος κι επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο ΑΠΟΕΛ «καθάρισε» με συνοπτικές διαδικασίες 3-0 τη Νέα Σαλαμίνα στη Λευκωσία στο ματς που ολοκλήρωσε την 26η και τελευταία αγωνιστική του κυπριακού πρωταθλήματος κι ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο στην κορυφή και στο +2 από τη δεύτερη θέση και την ΑΕΚ Λάρνακας, αφήνοντας τους φιλοξενούμενους για τρεις βαθμούς στα πλέι άουτ.

Οι πρωτευουσιάνοι προηγήθηκαν με το γκολ του Τάσου Δώνη στο 35’ μετά την αποβολή του Μάντζιεκ στο 22’. Αυτό έφερε το 2-0 με τον Κβιτάια στο 55’ και το «κερασάκι στην τούρτα» από τον Μακέντα στο 63’.

"Εκλεισε" την κανονική περίοδο στην πεντάδα ο Απόλλων Λεμεσού, ο οποίος νίκησε 2-0 την ΑΕΛ στο τοπικό ντέρμπι, αφήνοντας τους γηπεδούχους εκτός στόχων θεωρητικά στα πλέι άουτ.