Ιταλία

Αρχισκόρερ ετών 38

Ισόπαλη 2-2 με την Βερόνα στο «Μπεντεγκόντι» ήρθε η Γιουβέντους, στο φινάλε του Καμπιονάτο. Βασικοί για τους γηπεδούχους οι Μόρας και Ταχτσίδης, ο Τέβες έχασε πέναλτι.

Ο Λούκα Τόνι, με το 1-1 που πέτυχε, έφτασε τα 22 κι αν ο Ικάρντι, δεν βάλει δύο γκολ θα πάρει μόνος του τον τίτλο του πρώτου σκόρερ στο Καμπιονάτο.

Ο Κάρλος Τέβες θα μπορούσε να έχει γράψει τον επίλογο για έναν ακόμα θρίαμβο της Γιουβέντους, όμως στο 88’ έχασε την ευκαιρία να «καθαρίσει» το παιχνίδι για τη «βέκια σινιόρα» κι έτσι ο Γκόμεζ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Η Πρωταθλήτρια Ιταλίας προηγήθηκε με τον Περέιρα στο 42ο λεπτό, για να έρθει η ισοφάριση για την Βερόνα, με τον Λούκα Τόνι να σημειώνει το 22ο γκολ του στο Καμπιονάτο στο 48’ για το 1-1. Ο 38χρονος φορ, έχει δύο περισσότερα από τον Ικάρντι, που αγωνίζεται με την Ίντερ την Κυριακή. Αν τα καταφέρει, θα το πετύχει για δεύτερη φορά, αφού την πρώτη ήταν την περίοδο 2005-2006, με τη φανέλα της Φιορεντίνα, με 31 τέρματα.

Ο Γιορέντε έδωσε πάλι προβάδισμα στην Γιουβέντους στο 57ο λεπτό, ενώ ο Τέβες στο 88’ είχε την μεγάλη ευκαιρία να καθαρίσει το ματς, αλλά ο Ράφαελ κατάφερε ν’ αποκρούσει την εκτέλεση του. Στο 92’ αποβλήθηκε ο Πέπε και ο Χουανίτο Γκόμεζ έκανε το 2-2 με κεφαλιά στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.