Oλλανδία

Άστραψε και βρόντηξε με «7άρα» ο Άγιαξ

Σαρωτικός ο Άγιαξ, διέλυσε με 7-1 την Εξέλσιορ στην έδρα της και μείωσε στους πέντε βαθμούς από την κορυφή, στη δωδέκατη αγωνιστική της Eredivisie. Επέστρεψε στις νίκες και στην 3η θέση η Φέγενορντ.

Μεγάλο διπλό με σκορ 7-1 πανηγύρισε ο Άγιαξ στην έδρα της Εξέλσιορ, στη δωδέκατη αγωνιστική της Eredivisie.

Ο αντίπαλος της ΑΕΚ στο Champions League διεύρυνε το εντός συνόρων σερί νικών του σε έξι, με την πρωτοπόρο Αϊντχόφεν να είναι η μοναδική που έχει καταφέρει να τον λυγίσει.

Η Εξέλσιορ άντεξε στην πίεση των φιλοξενούμενων στο πρώτο ημίωρο του ματς, όμως στο 31’ ο Φαν Ντε Μπικ άνοιξε το χορό τον γκολ, με τον Σένε στο 44’ να διπλασιάζει τα τέρματα.

Από κει και πέρα, ο Άγιαξ ήταν σαρωτικός. Στις αρχές του ημιχρόνου με δεύτερο προσωπικό τέρμα του Φαν Ντε μπικ έγινε το 3-0, με την Εξέλσιορ να μειώνει στο 52’.

Ντόμπεργκ (58’), αυτογκόλ του Σχούτεν (71’), Ζίγιεχ (79’) και Νέρες (87’) έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του συλλόγου του Άμστερνταμ, που μείωσε στους πέντε βαθμούς από την κορυφή.

Πίσω της καραδοκεί η Φέγενορντ, που πέρασε από την έδρα της Χέρακλες με 2-0 και επέστρεψε στην τρίτη θέση.

Η ομάδα του Ρότερνταμ λύγισε τις αντιστάσεις της δυνατής φέτος Χέρακλες στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, με αυτογκόλ του Βλάσβιτς και γκολ του Τόουρνστρα και την προσπέρασε στη βαθμολογία.