Ισπανία

Υπερηχητική Ατλέτικο «σκόρπισε» την Μπιλμπάο και έγινε... αφεντικό για το σεντόνι!

«Έκαψε» την Μπιλμπάο και ξέφυγε στο +6 η Ατλέτικο! Η ομάδα του Σιμεόνε, σκόρπισε τους Βάσκους στη Μαδρίτη 3-1 για την 33η αγωνιστική και έγινε το απόλυτο αφεντικό για την έξοδο στο Champions League.

Σκορπάει τρόμο και κλείνει θέση για το Champions League η Ατλέτικο Μαδρίτης! Οι «ροχιμπλάνκος» έστησαν... πάρτι με καλεσμένη την Μπιλμπάο για την 33η αγωνιστική της La Liga, ισοπεδώνοντας τους Βάσκους του Ερνέστο Βαλβέρδε 3-1 με φοβερή εμφάνιση και αγκάλιασαν την 4η θέση!

Μόλις στο 15ο λεπτό η ομάδα του Σιμεόνε πήρε το προβάδισμα με σκόρερ τον Ντε Πολ, ωστόσο λίγο πριν φύγει το ημίχρονο ο Νίκο Γουίλιαμς ισοφάρισε σε 1-1! Η πίεση της Ατλέτικο απέφερε καρπούς στο 52' με τον Άνχελ Κορέα να νικά με πλασέ τον Σιμόν, ενώ στο 80' ο τερματοφύλακας της Μπιλμπάο στάθηκε άτυχος, αφού από το σουτ του Λίνο, η μπάλα χτύπησε αρχικά στο δοκάρι και εν συνεχεία στην πλάτη του για το τελικό 3-1.

Την ξέφρενη της πορεία συνέχισε και η Τζιρόνα! Η ομάδα του Μίτσελ, έφυγε με ένα επαγγελματικό «διπλό» από τις Κανάριες Νήσους, αφού επικράτησε 2-0 της Λας Πάλμας. Οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι στο 8' με τον Ραμίρες, ενώ στο 26' ο Ντόβμπικ τον μιμήθηκε χάνοντας και αυτός την ευκαιρία να σκοράρει από την άσπρη βούλα. Ωστόσο δέκα λεπτά αργότερα ο Λόπεθ έβαλε μπροστά στο σκορ την Τζιρόνα, με τον Ντόβμπικ να διαμορφώνει από τα έντεκα βήματα το τελικό 2-0 στο 57'.

Σπουδαία νίκη και για την Αλαβές η οποία έβαλε για τα καλά σε μπελάδες τη Θέλτα! Οι γηπεδούχοι νίκησαν άνετα 3-0 την ομάδα του Βίγκο με τον Σιμεόνε στο 48', τον Τζουρίντι στο 54' και τον Μπεναβίδες στο 86' να διαμορφώνουν το αποτέλεσμα που φέρνει την ομάδα της Θέλτα στους 31 βαθμούς, έξι περισσότερους από την Κάντιθ που έχει αγώνα λιγότερο.