Ισπανία

Βαλένθια... έξι αστέρων, έριξε και μαθηματικά την Ουέσκα!

Καταιγιστική η Βαλένθια, επικράτησε 6-2 στην έδρα της Ουέσκα και συνεχίζει να ελπίζει για την τέταρτη θέση που οδηγεί στο Champions League, ενώ οι νεοφώτιστοι υποβιβάστηκαν και μαθηματικά!

Την φοβερή της πορεία στο δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος συνεχίζει η Βαλένθια!

Οι «νυχτερίδες» διέλυσαν την Ουέσκα στην έδρα της με 6-2 και την έριξαν και μαθηματικά στην La Liga 2, ένα μόλις χρόνο μετά την άνοδό της στην μεγάλη κατηγορία!

Οι παίκτες της Ουέσκα ήξεραν από νωρίς πως το έργο τους ήταν τρομερά δύσκολο και το όνειρο για παραμονή σβήστηκε στο τέλος του ματς! Έπρεπε να πάρουν και τα τρία ματς και ταυτόχρονα ήθελαν τρελούς συνδυασμούς αποτελεσμάτων, για να καταφέρουν να μείνουν στην κατηγορία! Ωστόσο, η Βαλένθια δεν είχε όρεξη για χάρες ενώ έπρεπε να κοιτάξει και την... πάρτι της και να διατηρήσει ζωντανές τις ελπίδες της για την τέταρτη θέση.

Ο Βας μόλις στο 2ο λεπτό άνοιξε το σκορ, για να έρθουν Ροντρίγκο και Σάντι Μίνα στο 20λεπτο να γράψουν το 3-0 και να δώσουν στους γηπεδούχους να καταλάβουν πως του χρόνου θα αγωνίζονται σίγουρα στην δεύτερη κατηγορία. Στο 32΄ο Σάντι Μίνα σκόραρε ξανά, ενώ οκτώ λεπτά μετά ο Ετσέιτα με αυτογκόλ έγραψε το 5-0 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Ο Ροντρίγκο στο 51΄ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 6-0, με τους παίκτες της Ουέσκα να βρίσκουν δύο γκολ με τους Μελέρο και Γκαγιάρ, διαμορφώνοντας το τελικό 6-2.

Το τελικό σφύριγμα είχε εντελώς αντίθετα συναισθήματα για τις δύο ομάδες. Οι μεν φιλοξενούμενοι πανηγύριζαν για το τρίποντο που τους ανέβαζαν πέμπτους και στο -3 από την Χετάφε, οι δε γηπεδούχοι γνώριζαν την αποθέωση από τους οπαδούς τους, που αναγνώρισαν την προσπάθειά τους σε όλη την σεζόν.