Γερμανία

Βαθμός και… ρεκόρ για Βέρντερ

Η Βέρντερ Βρέμης «απέδρασε» με τον βαθμό από την έδρα της Βόλφσμπουργκ (1-1) και έφτασε τα επτά σερί παιχνίδια χωρίς ήττα στη Bundesliga.

Ισόπαλες με σκορ 1-1 ήρθαν Βόλφσμπουργκ και Βέρντερ Βρέμης, στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 24η αγωνιστική της Bundesliga. Οι γηπεδούχοι έφτασαν τα πέντε σερί παιχνίδια χωρίς νίκη, ωστόσο, έχασαν την ευκαιρία να σκαρφαλώσουν στην έκτη θέση, όπου βρίσκεται η Λεβερκούζεν. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι διεύρυναν το δικό τους αήττητο σερί στα επτά παιχνίδια και παραμένουν η μοναδική ομάδα στο πρωτάθλημα, που έχει σκοράρει σε όλα τα παιχνίδια της.

Το πρώτο ημίχρονο θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα, αφού οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε παιχνίδι κέντρου, με τις άμυνες να έχουν κυρίαρχο ρόλο και τους επιθετικούς να μην μπορούν να απειλήσουν. Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η Βόλφσμπουργκ είχε την πρώτη «καθαρή» ευκαιρία του αγώνα με τον Κλάους, που αστόχησε από πλεονεκτική θέση, όμως, δύο λεπτά αργότερα, με κεφαλιά του Μπρουκς άνοιξε το σκορ (1-0). Τέσσερα λεπτά αργότερα, η Βέρντερ έφτασε κοντά στην ισοφάριση με τον Εγκεστάιν και τα κατάφερε στο 74’ με τον Κρούζε. Στα τελευταία λεπτά πίεσε ακόμη περισσότερο για τη μεγάλη ανατροπή, χάνοντας στο φινάλε μια καλή ευκαιρία με τον Πιζάρο, αλλά το σκορ δεν άλλαξε και το 1-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.