Βέλγιο

Καθάρισε με τριάρα τη Μαλίν η Μπριζ, εύκολο βράδυ για Βέστερλο και Ουνιόν

Μετά από την ήττα που γνώρισε με 3-0 από τη Σταντάνρ Λιέγης, η Μπριζ επέστρεψε στις νίκες στην αναμέτρηση με την Μαλίν, για τη 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος του Βελγίου.

Με νίκες συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα του Βελγίου, η Κλαμπ Μπριζ, η Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ, η Βέστερλο και η Γκενκ, στην επανέναρξη μετά την διακοπή για τις εθνικές ομάδες.

Συγκεκριμένα στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής, το πρόγραμμα της ημέρας άνοιξε η αναμέτρηση της Λέουβεν που γνώρισε την ήττα από την Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ με 3-0. Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε στο 12ο λεπτό ο Μπέρτζες, ενώ οκτώ λεπτά αργότερα ο Καντούς έκανε το 2-0, με το οποίο πήγαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες. Ο Φανζέιρ διαμόρφωσε το τελικό 3-0 στο 68’.

Βέστερλο και Γκενκ πήραν τους τρεις βαθμούς απέναντι στην Ζούλτε Βάρεγκεμ (2-0) και την Οστάνδη (2-1) αντίστοιχα. Στην τελευταία αναμέτρηση της ημέρας, η Κλαμπ Μπριζ κατάφερε να επικρατήσει με 3-0 της Μαλίν και να πλησιάσει τη 2η Γκενκ στο -3.