Γερμανία

Ξεπέρασε τον… ΠΑΟΚ με πειστική νίκη η Άιντραχτ!

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης άφησε πίσω της την ήττα από τον ΠΑΟΚ και επικράτησε 2-0 της Χάιντενχαϊμ, ανεβαίνοντας στην 8η θέση.

Έβγαλε χαρακτήρα η Άιντραχτ Φρανκφούρτης! Λίγες ημέρες μετά την ήττα στην Τούμπα από τον ΠΑΟΚ, η ομάδα του Τοπμέλερ επικράτησε 2-0 της Χάιντενχαϊμ και ανέβηκε στην 8η θέση, επιστρέφοντας στις νίκες στην Bundesliga.

Οι φιλοξενούμενοι από τη μεριά τους έμειναν στη 10η θέση με 7 βαθμούς, στο +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού με τις διαφορές να είναι πολύ μικρές μετά από 7 αγωνιστικές.

Ανώτερη σε όλο το κομμάτι του αγώνα η Άιντραχτ, η οποία πήρε τα ηνία από το ξεκίνημά του και προσπάθησε να βρει το γρήγορο γκολ. Είχε την ευκαιρία να προηγηθεί στο 30’ αλλά ο Ενγκανκάμ δεν κατάφερε να αξιοποιήσει το κερδισμένο πέναλτι, όμως εννιά λεπτά αργότερα ο Λάρσον πήρε το… αίμα του συμπαίκτη του πίσω για το 1-0 των γηπεδούχων που έμεινε ως το ημίχρονο.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να ψάχνονται μέσω κάποιας κόντρας ή στατικής φάσης. Δεν κατάφεραν να απειλήσουν ιδιαίτερα και δέχτηκαν δεύτερο γκολ, αυτή τη φορά με τον Κνάουφ να γράφει το 2-0 στο 72ο λεπτό. Με το εν λόγω σκορ να παραμένει ως το φινάλε της αναμέτρησης.