Γερμανία

Ποδοπάτησε την Μπάγερν, ξέφυγε στο +5 και πλησίασε στο όνειρο η τρομερή Λεβερκούζεν!

Μια φανταστική Λεβερκούζεν, κυριάρχησε στο ντέρμπι κορυφής με την Μπάγερν Μονάχου και πανηγύρισε την σπουδαία νίκη με 3-0, αυξάνοντας την υπέρ της διαφορά στην κορυφή της Bundesliga!

Απέδειξε την ανωτερότητά της στο ντέρμπι κορυφής με την Μπάγερν Μονάχου και έκανε σημαντικότατο βήμα στην προσπάθειά της να κατακτήσει τον τίτλο της φετινής Bundesliga η Λεβερκούζεν!

Η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο κυριάρχησε στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης που διεξήχθη στην κατάμεστη «BayArena», σκόραρε τρεις φορές και μπλόκαρε την επιθετική λειτουργία της αντιπάλου της, πανηγυρίζοντας τη μεγάλη νίκη με 3-0, χάρη στα γκολ των Στάνισιτς (18'), Γκριμάλδο (50') και Φρίμπονγκ (90'+5')!

Έτσι, έδωσε συνέχεια στην εντυπωσιακότατη πορεία της, παίρνοντας τη 17η φετινή της νίκη σε 21 αγωνιστικές και ξεφεύγοντας στο +5 από τους πρωταθλητές, οι οποίοι γνώρισαν την τρίτη ήττα τους στη φετινή Bundesliga.

Ανώτεροι από τα πρώτα λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι, άνοιξαν το σκορ στο 18', όταν μια συρτή σέντρα του Άντριχ πέρασε από όλη την άμυνα της Μπάγερν, με τον (δανεικό από τους Βαυαρούς στη Λεβερκούζεν) Στάνισιτς να νικάει τον Νόιερ από κοντά.

Η Μπάγερν ολοκλήρωσε μόλις τρεις τελικές προσπάθειες σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο, ενώ η Λεβερκούζεν ήταν εκείνη που βρήκε ξανά τον δρόμο προς τα δίχτυα με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους (50'). Τέγια και Γκριμάλδο συνεργάστηκαν άψογα στη δεξιά πλευρά της επίθεσης, με τον δεύτερο να σουτάρει εύστοχα για το 2-0!

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πήραν την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να απειλούν ουσιαστικά την αντίπαλη εστία, με τον Φρίμπονγκ να βάζει το... κερασάκι στην τούρτα του θριάμβου της ομάδας του στο 90'+5', σκοράροντας προ κενής εστίας και ενώ ο Νόιερ είχε ανέβει για την εκτέλεση ενός κόρνερ των φιλοξενούμενων.