Γερμανία

Κέρδισε ξανά και «χάθηκε» στο +8 η πρωτοπόρος Λεβερκούζεν, υπάρχει… ζωή στο Μάιντς!

Η Μπάγερ κέρδισε 2-1 την Χάιντενχαϊμ και πήρε διαφορά οκτώ πόντων από τη 2η Μπάγερν! Νίκη… ανάσα για την προτελευταία Μάιντς, «διπλό» Champions League για τη Στουτγκάρδη, γκέλαρε ξανά η Μπορούσια.

Σπουδαία νίκη για τη Μπάγερ Λεβερκούζεν, που επικράτησε εκτός έδρας της νεοφώτιστης Χάιντενχαϊμ με 2-1 και ξέφυγε οκτώ βαθμούς από τη δεύτερη Μπάγερν Μονάχου, έχοντας και παιχνίδι παραπάνω!

Οι «ασπιρίνες» προηγήθηκαν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, με τον Φρίμπονγκ από ασίστ του Αντλί, ενώ ο δεύτερος ήταν εκείνος που καθάρισε το «τρίποντο» για την ομάδα του, εννιά λεπτά πριν τη λήξη.

Το… γκολ της τιμής από πλευράς γηπεδούχων λίγο πριν τη λήξη, δεν επηρέασε το τελικό αποτέλεσμα, με τη Μπάγερ μάλιστα να φτάνει πλέον τα 32 επίσημα ματς χωρίς ήττα, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ της Μπάγερν και αποδεικνύοντας πως, φέτος, είναι η χρονιά της…

«Έμεινε ζωντανή» η Μάιντς, που κέρδισε με 1-0 την Άουγκσμπουργκ και μείωσε στον πόντο την διαφορά της από την 16η θέση που οδηγεί στα μπαράζ για την παραμονή στην Bundesliga και την Κολωνία!

Οι γηπεδούχοι… φόρτσαραν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, έχοντας δοκάρι στο 39’, με τον Λι, το γκολ που έμελλε να κρίνει το ματς, στο 44’ με την προβολή του Φαν Ντεν Μπεργκ, αλλά και χαμένο πέναλτι στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Αμίρι.

Βόλφσμπουργκ και Μπορούσια Ντόρτμουντ ήρθαν ισόπαλες με σκορ 1-1, με την πρώτη να μένει χωρίς νίκη για έβδομο σερί ματς και την δεύτερη να μένει στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Οι Βεστφαλοί είδαν τον Φίλκρουγκ να ανοίγει το σκορ για πέμπτη φορά φέτος, περισσότερες από κάθε άλλο παίκτη στο πρωτάθλημα. Ωστόσο, οι «λύκοι», που είχαν δοκάρι στο 45’+9’ με τον Μπέρενς, έφτασαν στην ισοφάριση χάρη στο δεύτερο φετινό τέρμα του -πρώην παίκτη της Μπορούσια- Γκέρχαρντ.

Μετά από ένα επεισοδιακό ματς, που είχε δύο αποβολές, η Ουνιόν Βερολίνου κέρδισε με 1-0 την Χόφενχαϊμ. Ενσόκι και Φόλαντ αποβλήθηκαν στις καθυστερήσεις του πρώτου 45λεπτου, αμφότεροι με δεύτερες κίτρινες κάρτες, ενώ ο Άαρονσον ήρθε από τον πάγκο, σκόραρε και έδωσε στους «σιδερένιους» τους τρεις βαθμούς.