Γερμανία

Δεν χάνει πουθενά η Μπάγερν!

Ασταμάτητο το τρένο της Μπάγερν. Οι Βαυαροί με πέναλτι του Λεβαντόφσκι στις καθυστερήσεις λύγισαν την Βόλφσμπουργκ (1-2) και έφτασαν τις 10 σερί νίκες. «Βύθισε» το Αμβούργο η Λεβερκούζεν!

Τρένο χωρίς στάση η Μπάγερν!Οι Βαυαροί πέρασαν και από την έδρα της Βόλφσμπουργκ (1-2) χάρη στο πέναλτι-γκολ του Λεβαντόφσκι στις καθυστερήσεις και έφτασαν τις 10 σερί νίκες στο πρωτάθλημα.

Μεγάλο διπλό της Λεβερκούζεν που… βύθισε το Αμβούργο, «κόλλησε» λόγω… VAR η Κολωνία, ενώ η Φράιμπουργκ άφησε στα χαμηλά την Βέρντερ!

Με εξαιρετικό τρόπο ξεκίνησε το ματς για τη Βόλφσμπουργκ, η οποία μόλις στο 8’ πήρε το προβάδισμα χάρη σε τέρμα του Ντίνταβι και έδειξε ότι θα βάλει δύσκολα στους παίκτες του Γιουπ Χάινκες. Κάτι που συνέβη. Οι Βαυαροί είχαν την κατοχή και τον έλεγχο αλλά δυσκολεύονταν να δημιουργήσουν καλές φάσεις κόντρα στην οργανωμένη άμυνα των «λύκων».

Εν τέλει ο Βάγκνερ στο 64ο λεπτό έφερε το ματς στα ίσα και η Μπάγερν άσκησε ακόμη μεγαλύτερη πίεση, κλείνοντας στα καρέ τους αντιπάλους του! Τελικά βρήκε το γκολ από την άσπρη βούλα με τον Ρόμπεν να κερδίζει το πέναλτι και τον Λεβαντόφσκι να ευστοχεί για το τελικό 2-1.

Μεγάλη νίκη για την Λεβερκούζεν στην έδρα του Αμβούργου με 2-1. Στο 40ο λεπτό ο Μπέιλι άνοιξε το σκορ για την Μπάγερ, με τον Χάβερτς δέκα λεπτά μετά να δίνει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Το μοναδικό που κατάφερε να κάνει η ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου ήταν να μειώσει χάρη σε τέρμα του Χαν στο 70’.

Παραλίγο να χαρεί η Κολωνία! Τα «κριάρια» βρήκαν το γκολ της νίκης στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Πιζάρο αλλά αυτό δεν μέτρησε σωστά για οφσάιντ, το οποίο καταλόγισε ο διαιτητής αφού είδε τη φάση από το VAR. Νωρίτερα στο ματς, ο Οσάκο είχε ανοίξει το σκορ για την Κολωνία στο 29’ αλλά το Ανόβερο το είχε φέρει στα ίσα με γκολ του Φάλκρεγκ.

Τέλος, η Φράιμπουργκ επικράτησε 1-0 της Βέρντερ χάρη σε γκολ του Πέτερσεν με πέναλτι (24’).