Ισπανία

Διέλυσε την Λας Πάλμας του Αραούχο η Ατλέτικο!

Παίζοντας φοβερό ποδόσφαιρο, η Ατλέτικο Μαδρίτης έκανε… πλάκα στην έδρα της Λας Πάλμας και πέρασε με το εντυπωσιακό 5-1! Αγωνίστηκε ως αλλαγή ο Αραούχο.

Ατλέτικο που... τρομάζει! Η ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε με επιβλητική εμφάνιση, επικράτησε 5-1 μέσα στην έδρα της Λας Πάλμας και πέτυχε την πρώτη της νίκη στη La Liga μετά από δύο αγωνιστικές.

Η Ατλέτικο μπήκε… φουριόζα στο ματς και στο 5ο λεπτό βρέθηκε να προηγείται στο σκορ με δύο γκολ διαφορά. Ο Kορέα στο 3ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους ροχιμπλάνκος, για να έρθει ο Καράσκο δύο λεπτά μετά να γράψει το 2-0 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Η Λας Πάλμας αντέδρασε και λίγα λεπτά μετά την επανέναρξη (58’) μείωσε με ωραία κεφαλιά του Καγιέρι ωστόσο η απάντηση των φιλοξενούμενη ήταν άμεση.

Ο Κόκε με εξαιρετικό σουτ στο 62ο λεπτό έδωσε εκ νέου διαφορά δύο τερμάτων στην ομάδα του, με τον τεχνικό της Λας Πάλμας να ρίχνει… στη μάχη εκείνη την ώρα (65’) τον Αραούχο. Ωστόσο, ο επιθετικός που αποτελεί διακαή πόθο της ΑΕΚ δεν κατάφερε να φανεί στο ματς σε καμία περίπτωση.

Στα εναπομείναντα είκοσι λεπτά η Ατλέτικο δεν άφησε το πόδι από το γκάζι, σκοράροντας δύο ακόμη φορές με τους Κόκε (75’) και Τόμας (88’) να διαμορφώνουν το τελικό 5-1.