Πορτογαλία

Έγινε Πόρτο και επέστρεψε στην κορυφή!

Η Πόρτο τα βρήκε σκούρα για ένα ημίχρονο στην έδρα της Μποαβίστα, όμως στο δεύτερο «ξύπνησε», πήρε τη νίκη (0-3) κι επέστρεψε στην κορυφή.

Στην κορυφή της Primeira Liga θα βρίσκεται η Πόρτο και μετά το τέλος της 10ης αγωνιστικής. Οι «δράκοι» πέρασαν με σκορ 3-0 από την έδρα της Μποαβίστα και διατηρήθηκαν στην 1η θέση.

Η ομάδα του Σέρτζιο Κονσεϊσάο ζορίστηκε αρκετά στο πρώτο ημίχρονο, όπου οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρίες να προηγηθούν. Το άγχος έφυγε στο 50’ όταν ο Αμπουμπακάρ άνοιξε το σκορ. Το «διπλό» κλείδωσε στο 80λεπτό με τον Μαρεγκά να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του, ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε ύστερα από τέρμα του Μπραΐμι στο 86’.