Γαλλία

Έπεσε από το Πύργο του Άιφελ και βρήκε τον… Ντεμπισί η Παρί

Βαθμός σαν νίκη για την Παρί! Η ομάδα του Έμερι έμεινε πίσω στο σκορ από τη Σεντ Ετιέν παίζοντας και με 10 παίκτες, αλλά στο 93’ ο Ντεμπισί με αυτογκόλ χάρισε το βαθμό (1-1) στους πρωτευουσιάνους.

Όλα έδειχναν ήττα, λίγες μέρες μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου, αλλά η Παρί Σεν Ζερμέν χρωστάει ένα πολύ μεγάλο «ευχαριστώ» στον Ματιέ Ντεμπισί για τον βαθμό που τελικά κέρδισε (1-1) μέσα στην έδρα της Σεντ Ετιέν.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν η απόλυτη καταστροφή για την ομάδα του Ουνάι Έμερι, σε τέτοιο βαθμό μάλιστα που το 1-0 που έκλεισε το 45λεπτο να φαντάζει «φτωχό» για τους «στεφανουά».

Μόλις στο 17’ ο Καμπελά άνοιξε το σκορ από σέντρα του Μπαμπά, αλλά στο 31’ ο ίδιος παίκτης έχασε την ευκαιρία να κάνει το 2-0, όταν αστόχησε από το σημείο του πέναλτι, με τον Αρεολά να κάνει μια σχετικά εύκολη επέμβαση στο κακό χτύπημα του Γάλλου εξτρέμ.

Παρ’ όλα αυτά στο 41’ η Παρί έμεινε και με 10 παίκτες, οπότε η υπόθεση «ανατροπή» πήγε εν πολλοίς… περίπατο. Στο β’ μέρος η Σεντ Ετιέν έχασε ευκαιρίες για να «καθαρίσει» το παιχνίδι, αλλά και από την άλλη μεριά ο Καβάνι έχασε το άχαστο.

Τελικά, στις καθυστερήσεις ο Ντεμπισί «σκότωσε» την ομάδα του, αφού από ολιγωρία έκανε το 1-1 με το οποίο ουσιαστικά η Παρί έφυγε αλώβητη από την έδρα των «στεφανουά».