Βέλγιο

Επιστροφή στις νίκες με ανατροπή η Γκενκ

Η πρωτοπόρος του βελγικού πρωταθλήματος επέστρεψε στις νίκες με επικράτηση 2-1 απέναντι στην Μπέβερεν. Εντός έδρας νίκες για Κορτράικ και Ζούλτε.

Η Γκενκ γύρισε στις νίκες μετά την ήττα σοκ από τη Μουσκρόν με ανατροπή, κόντρα στην Βάασλαντ Μπέβερεν και συνεχίζει να έχει την πρωτοπορία με εννέα πόντους από την 2η θέση στο Βέλγιο. Οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ με τον Μπόλιεβιτς στο 11’, αλλά ο Σαμάτα και ο Ποθουέλο, έδωσαν τη νίκη στη Γκενκ στην επανάληψη.

Στη 2η θέση Αντβέρπ που επικράτησε 2-0 εκτός έδρας της Οστάνδης, με τον Ροντρίγκες και τον Χάιρεμανς να σκοράρουν στην εκκίνηση και το τέλος του παιχνιδιού. Η Κορτράικ με γκολ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, άρπαξε τη νίκη 2-1 απέναντι στη Λόκερεν, με του Στογιάνοβιτς στο 90+4’ ενώ και η Ζούλτε με γκολ του Σιλά στο 83’ έκαμψε την αντίσταση της Σερκλ Μπριζ με 3-2.