Ιταλία

Ετοιμάζεται για στέψη η Γιουβέντους, παραμένει αυτοκαταστροφική η Ρόμα

Χωρίς να ιδρώσει η Γιουβέντους έκανε προπόνηση στην έδρα της Πεσκάρα (2-0 από το α' ημίχρονο) και αύξησε τη διαφορά της από τη Ρόμα, που τα θαλάσσωσε και πάλι μένοντας στο 1-1 με την Αταλάντα.

Ο λόγος για τον οποίο η Γιουβέντους θα φτάσει στην κατάκτηση ενός ακόμα πρωταθλήματος φανερώθηκε και αυτή την αγωνιστική στη Serie A, αφού η ομάδα του Μάσιμο Αλέγκρι μπορεί να μην είναι εντυπωσιακή, αλλά παραμένει σοβαρή και σταθερή και παίρνει τις απαραίτητες νίκες.

Η «βέκια σινιόρα» επικράτησε πολύ εύκολα στην έδρα της Πεσκάρα με 2-0 και με τον Ιγκουαΐν να συνεχίζει να ματώνει τα δίχτυα, αφού πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας του, μόλις από το α' ημίχρονο. Στη συνέχεια της αναμέτρησης, η ομάδα του Αλέγκρι, όπως συνηθίζει, αρκέστηκε απλά στο να κρατήσει το υπέρ της προβάδισμα, να μην σπαταλήσει άλλες δυνάμεις και τελικά να φτάσει στη «φτωχή» μεν, άνετη δε επικράτηση που τη φέρνει στο +8 από τη 2η Ρόμα.

Για αυτό φρόντισε η ίδια η ομάδα του Σπαλέτι, καθώς έμεινε στο 1-1 κόντρα στην Αταλάντα (που έχει επιστρέψει στις καλές της παρουσίες), σε ένα ματς που μπορεί να λέει και «ευχαριστώ» για τον βαθμό της ισοπαλίας, αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ. Μόλις στο 22' ο Κούρτιτς με άψογο τελείωμα έκανε το 0-1, ενώ στο 50' ο Τζέκο έφερε το ματς σε ισορροπία, χωρίς όμως η Ρόμα να έχει συνέχεια στην αντεπίθεση που φαινόταν να εξαπολύει.

Τις λιγοστές της ελπίδες για την 3η θέση φαίνεται ότι έχασε οριστικά και η Λάτσιο, που «γκέλαρε» στη Γένοβα κόντρα στην Τζένοα μένοντας 2-2, ωστόσο πρέπει να είναι σαφώς ικανοποιημένη από το βαθμό της ισοπαλίας, αφού κατάφερε να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.