Euro 2024

Έδειξε (ξανά) τα «δόντια» της η Βοσνία

Λίγες μέρες μετά την 8άρα επί του Λιχτενστάιν, η Βοσνία έδειξε και απέναντι στην Λετονία ότι διαθέτει μία επιθετική γραμμή που μπορεί να κάνει την… διαφορά. Με το 4-1 εντός έδρας στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 7ου ομίλου όπου μετέχει και η Ελλάδα, έκαναν το δύο στα δύο και με την διαφορά τερμάτων βρίσκονται στην κορυφή του ομίλου. Νίκη και για την Σλοβακία, 2-0 επί του Λιχτενστάιν.

Οι Βόσνιοι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ από τους Λετονούς (5΄Γκόρκς), δεν πτοήθηκαν καθόλου. Όταν… ρόλαραν από την μέση και μπροστά, μετέτρεψαν σε παράσταση για έναν ρόλο το ματς. Στο 12΄ ο Μισίμοβιτς με πέναλτι ισοφάρισε, για να έρθει στο 44΄ο Πιάνιτς και να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του.

Ανάλογη συνέχεια για τους γηπεδούχους. Στο 54΄ ο Μισίμοβιτς ξανά έκανε το 3-1 ενώ το τελικό 4-1 διαμόρφωσε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τζέκο.

Κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα δεν είχαν και οι Σλοβάκοι απέναντι στο αδύναμο Λιχτενστάιν. Ένα γκολ του Σαπάρα στο 36΄και ένα του Γιάκουμπκο στο 78΄, έκαναν το 2-0 που ήταν και το τελικό σκορ το οποίο έδωσε και την πρώτη νίκη στους Σλοβάκους.