Γερμανία

Φουλάρει για παραμονή η Βέρντερ!

Η Κολωνία το πάλεψε στη Βρέμη, όμως η Βέρντερ δεν έδωσε δικαιώματα και με τη νίκη με σκορ 3-1 έκανε μεγάλο βήμα παραμονής.

Μεγάλη νίκη στη μάχη της παραμονής για την Βέρντερ, που επικράτησε 3-1 απέναντι στην Κολωνία στο ματς που έκλεισε την 26η αγωνιστική της Bundesliga.

Το σκορ άνοιξε σε κρίσιμο σημείο για τους γηπεδούχους ο Βελίκοβιτς στο 33ο λεπτό. Οι «τράγοι», που έπαιζαν ένα από τα τελευταία τους χαρτιά, απάντησαν στο 53’ με τον Οσάκο όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Πέντε λεπτά αργότερα ο Ρασίκα έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του Κόφελντ που σφράγισε το τρίποντο στο 90’ με τέρμα του Έγκεσταϊν.

Έτσι, η Βέρντερ έπιασε στην 13η θέση την Φράιμπουργκ με 30 βαθμούς και άνοιξε τη διαφορά της από την επικίνδυνη ζώνη στο +5. Στον αντίποδα, η Κολωνία έμεινε στην τελευταία θέση με 17.