Αγγλία

«Γάζωσε» την Έβερτον η Τότεναμ και πλησίασε τη Σίτι!

Πω πω μια Τότεναμ! Η Έβερτον προηγήθηκε κόντρα στους Λονδρέζους, αλλά η ομάδα του Ποτσετίνο έριξε… κατά ριπάς (2-6) στη συνέχεια μέσα στο «Goodison Park» και μείωσε τη διαφορά από τη Σίτι.

Ισοπέδωσε την Έβερτον μέσα στο σπίτι της η Τότεναμ!

Κανέναν… οίκτο δεν έδειξε απέναντι στους «μπλε» η ομάδα του Ποτσετίνο, επικρατώντας 6-2 στο «Goodison Park» και μείωσε στους δύο βαθμούς από τη δεύτερη, Μάντσεστερ Σίτι, που το Σάββατο υπέστη ήττα-σοκ από την Πάλας.

Ντέρμπι μόνο για ένα… σκάρτο ημίχρονο ήταν το παιχνίδι, που έκλεισε το πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής της Premier League. Δύο γκολ σημείωσε ο Κέιν, άλλα τόσα ο Σον που έβγαλε και ασίστ.

Ο Γουόλκοτ άνοιξε το σκορ στο 21’ με πλασέ από κοντά (αφού είχε κάνει γρήγορη κίνηση χωρίς την μπάλα), αλλά στη συνέχεια οι «spurs» κυριάρχησαν.

Ο Σον έφερε την κατάσταση στα ίσα στο 27’, με πλασέ σε ανυπεράσπιστη εστία έπειτα από το «τρακάρισμα» ανάμεσα στον Πίκφορντ και τον Ζούμα, ενώ ο Ντελέ Άλι πήρε το… ριμπάουντ μετά την απόκρουση του Άγγλου γκολκίπερ και έδωσε προβάδισμα τους φιλοξενούμενους. Από εκείνο το σημείο και μετά δεν… κοίταξε πίσω η Τότεναμ, σ' ένα παιχνίδι που είχε τρελό ρυθμό σχεδόν σε ολόκληρη τη διάρκειά του μέχρι τα τελευταία λεπτά.

Ο Κέιν, ο οποίος δεν ήταν στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, τόσο αποτελεσματικός όσο συνηθίζει, έβαλε ένα από τα πιο εύκολα γκολ της ζωής του στο 42’. Ο Τρίπιερ εκτέλεσε φάουλ χαμηλά, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και ο διεθνής φορ την έσπρωξε στα δίχτυα στη συνέχεια.

Ο Έρικσεν δεν γινόταν να λείψει από τη… γιορτή και μ’ ένα από τα γνωστά του τέρματα, κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα (48’), ενώ λίγο μετά η Έβερτον μείωσε με την ωραία προσπάθεια του Σιγκούρντουσον, αλλά ουσιαστικά δεν κατάφερε να αγχώσει τους φιλοξενούμενους. Και λόγω της διακύμανσης του σκορ, αλλά και με την εικόνα που είχε η αναμέτρηση.

Η ομάδα του Σίλβα συνέχισε να παίζει ψηλά (υπερβολικά ψηλά βάσει των επιθέσεων που είχε δεχθεί), η Τότεναμ συνέχισε να μυρίζεται… αίμα και στο 61’ από την πάσα του Λαμέλα, ο Σον ζευγάρωσε τα τέρματά του. Το κερασάκι στην… τούρτα μπήκε στο 74’ με το πλασέ του Κέιν από το γύρισμα του Ασιάτη.

Έβερτον (Μάρκο Σίλβα): Πίκφορντ, Κόουλμαν, Κιν, Ζούμα, Ντιν, Γκόμες (53' Σνιντερλέν), Ντέιβις, Γουόλκοτ, Σίγκουρτσον (83' Τοσούν), Ρισάρλιζον (75' Μπερνάρντ), Κάλβερτ - Λιούιν.

Τότεναμ (Μαουρίτσιο Ποτσετίνο): Λιορίς, Τρίπιερ, Σάντσες, Αλντερβάιρελντ, Ντέιβις, Γουίνκς, Σισοκό (83' Λούκας Μόουρα), Ντέλε Άλι (46' Λαμέλα), Έρικσεν, Σον (79' Σκιπ), Κέιν.