Ισπανία

«Γάζωσε» την Μπέτις η Βιγιαρεάλ!

Τ’ αυγά και τα καλάθια έχασε η Μπέτις στο «Μαδριγάλ»! Με πρωταγωνιστές τους Εκαμπί και Καθόρλα, η φορμαρισμένη Βιγιαρεάλ διέλυσε 5-1 τους Ανδαλουσιανούς και πλησίασε τις πρώτες θέσεις της La Liga.

Παιχνίδι στα χέρια της Βιγιαρεάλ έγινε η Μπέτις!

Το «κίτρινο υποβρύχιο»… πλάκωσε για τα καλά τους Ανδαλουσιανούς και επικράτησε με το εντυπωσιακό 5-1 στο «Μαδριγάλ».

Παρόλο που οι φιλοξενούμενοι φαίνονταν να πατούν καλύτερα στο γήπεδο, η ομάδα του Χαβιέρ Καγιέχα ήταν εκείνη που πήρε προβάδισμα με ωραία ενέργεια του Εκαμπί λίγο πριν το ημίχρονο.

Μπορεί λοιπόν η Μπέτις να ισοφάρισε αμέσως μετά την ανάπαυλα με τον Έμερσον, ωστόσο αυτό αποδείχθηκε… μοιραίο λάθος. Διότι ο Καθόρλα έδωσε ξανά προβάδισμα με πέναλτι στο 68’ κι από ‘κει και πέρα στήθηκε πάρτι:

Πρώτα με τον Εκαμπί να κλειδώνει οριστικά τη νίκη και έπειτα με τους Μορένο και Τσουκουέζε να της δίνουν διαστάσεις θριάμβου στις καθυστερήσεις.