Γερμανία

Για μεγάλα πράγματα το φετινό Αμβούργο

Με τον Κυριάκο Παπαδόπουλο στη βασική ενδεκάδα, το Αμβούργο πέρασε με 3-1 από την Κολωνία και έκανε το δύο στα δύο, αποδεικνύοντας πως φέτος μπορεί να πετύχει σπουδαία πράγματα.

Ιδανική εκκίνηση για τον Κυριάκο Παπαδόπουλο και την παρέα του στη φετινή Μπουντεσλίγκα. Μετά την επικράτηση κόντρα στην Άουγκσμπουργκ στην πρεμιέρα, οι παίκτες του Μάρκους Γκίσντολ άλωσαν και το Rhein Energy Stadion με 3-1, με γκολ που σημείωσαν σε ένα εξάλεπτο, από το 28ο ως το 34ο λεπτό και παρά την αποβολή του αρχηγού Μαβράι με δεύτερη κίτρινη στην επανάληψη κράτησαν τη νίκη. Στο φινάλε μείωσε ο Σόρενσεν, αλλά ο Χόλτμπι έκανε το 3-1.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, ο μυικός τραυματισμός του γνωστού ρέφερι, Φέλιξ Μπριχ, που αντικαταστάθηκε από τον Σόρεν Στορκς και γι΄αυτό διεκόπη για περίπου δέκα λεπτά.

Ο Κυριάκος Παπαδόπουλος ήταν ξανά βασικός και οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο 28ο λεπτό με γκολ του Χαν. Στο 34ο λεπτό ο Γουντ μετά από πάσα του Βαλντσμιντ έκανε το 2-0. Παρά την αποβολή του Μαβράι στο 60ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη οι φιλοξενούμενοι κράτησαν τη νίκη για το 2 στα 2, αφού παρά τη μείωση του Σόρενσεν στο 97’, ο Χόλτμπι διαμόρφωσε στο 100’ το 1-3.