Πορτογαλία

«Γκάζωσε» στο δεύτερο και πέρασε από την Τοντέλα η Μπενφίκα

Νίκη-ανάσα για την Μπενφίκα, που έφυγε με το διπλό (1-3) από την έδρα της Τοντέλα και χαμογέλασε στο πρωτάθλημα μετά από δύο κολλητές ήττες.

Μπορεί να φλέρταρε με μία ακόμα οδυνηρή γκέλα, ωστόσο η Μπενφίκα έφυγε αλώβητη από την Τοντέλα (1-3) και παραμένει ζωντανή στο κυνήγι του τίτλου. Η αντίπαλος της ΑΕΚ στο Champions League βρέθηκε πίσω μόλις στα 41 πρώτα δευτερόλεπτα με αυτογκόλ του Κόντι, όμως στη συνέχεια επέβαλε το δικό της νόμο στον αγωνιστικό χώρο και κυριάρχησε.

Στο 9’ ο Ζόνας ισοφάρισε για τους «αετούς» με κεφαλιά, ενώ στο 28’ ο Ράφα Σίλβα στάθηκε άτυχος καθώς τον σταμάτησε το δοκάρι από το 1-2. Οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες στο 54’ λόγω αποβολής του Μπρούνο, κάτι που έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο ματς.

Κι αυτό διότι οι φιλοξενούμενοι πίεσαν ακόμα περισσότερο για να λυτρωθούν με δύο γκολ σε 11 λεπτά: στο 64’ ο Σεφέροβιτς «έγραψε» το 1-2 κι ενώ είχε μπει ως αλλαγή στο γήπεδο πέντε λεπτά νωρίτερα, ενώ στο 75’ ο Ράφα Σίλβα ολοκλήρωσε τη… δουλειά για την ομάδα του (1-3).

Έτσι, η Μπενφίκα επανήλθε στα «τρίποντα» μετά από 2 σερί ήττες στο πρωτάθλημα και 4 σερί παιχνίδια χωρίς νίκη σε όλες τις διοργανώσεις (0-1-3) για να πάει με ηρεμία στη διακοπή. Παράλληλα ο προπονητής της, Ρουί Βιτόρια, αισθάνεται μεγαλύτερη ασφάλεια για τη θέση του, ενώ πρέπει να σημειωθεί πως αγωνίστηκαν οι δύο Έλληνες, ο γκολκίπερ Βλαχοδήμος (για 90') και ο χαφ Σάμαρης, που μπήκε ως αλλαγή στο 85'.