Πορτογαλία

«Γκέλαραν» Σπόρτινγκ, Πόρτο, πανηγυρίζει η Μπενφίκα

Η Μπενφίκα σάρωσε στο «Ντα Λουζ» 4-0 την Πορτιμονένσε γα την 23η αγωνιστική της Primeira Liga, εκμεταλλεύτηκε άριστα τις «γκέλες» Σπόρτινγκ και Πόρτο και βρέθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας.

«Χαράς ευαγγέλια» για την Μπενφίκα, η οποία σάρωσε στη Λισαβόνα 4-0 την Πορτιμονένσε για την 23η αγωνιστική της Primeira Liga και βρέθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας με +2 από τη δεύτερη θέση, όπερ σημαίνει πως έγινε ξαφνικά το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου, αφήνοντας τους φιλοξενούμενους οριακά στην τριάδα του υποβιβασμού.

Οι «αετοί» δεν βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα στο πρώτο ημίχρονο, όμως στην επανάληψη ήταν «καταιγιστικοί» κι έφτασαν στην τελική επικράτηση με τα τέρματα των Ράφα Σίλβα στο 55’ και 75’, Νέρες στο 57’ και Ντι Μαρία στο 59’.

Όλα αυτά συνέβησαν μετά και το απίθανο 3-3 της μέχρι πρότινος πρωτοπόρου, Σπόρτινγκ Λισαβόνας, στην έδρα της Ρίο Αβε, αποτέλεσμα που άφησε τα «λιοντάρια» στο -2 από την άσπονδη αντίπαλο κι έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να ξεφύγουν από την τελευταία τριάδα.

Μαντάρα τα έκανε κι η Πόρτο, η οποία ήρθε 1-1 στην έδρα της Ζιλ Βισέντε κι έμεινε στο -9 από την κορυφή, δείχνοντας πως θα μείνει πρόωρα εκτός τίτλου και δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να ξεφύγουν με +4 από τις θέσεις υποβιβασμού.

Στην τελευταία θέση και στο -5 από τη σωτηρία παρέμεινε σταθερά η Βιζέλα, η οποία ήρθε ισόπαλη με το «χορταστικό» 3-3 εντός έδρας με την Εστορίλ, η οποία βρέθηκε οριακά εκτός της τελευταίας τριάδας.