Βέλγιο

Έσπασε το σερί της Γκενκ η Αντβέρπ, «άλωσε» τη Λιέγη η Κόρτραϊκ

Θριαμβεύτρια του ντέρμπι της 25ης αγωνιστικής ήταν η Αντβέρπ που πέρασε από την έδρα της πρωτοπόρου Γκενκ (0-1), τη στιγμή που η Σταντάρ γνώριζε ήττα-σοκ από την Κόρτραϊκ (0-2).

Έβγαλε αντίδραση και πήρε το ντέρμπι της 25ης αγωνιστικής η Αντβέρπ! Η ομάδα του Μαρκ Φαν Μπόμελ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της πρωτοπόρου Γκενκ (0-2) και σε συνδυασμό με την ισοπαλία της Σεν Ζιλουάζ μείωσε τη διαφορά της από τη δεύτερη θέση στους έξι βαθμούς.

Απρόσμενη ήττα για την Σταντάρ στη Λιέγη από την Κορτράικ (0-2), χτίζει σερί η Άντερλεχτ που επικράτησε 3-1 στις Βρυξέλλες της Σεντ Τρούιντεν.

Στην «Τσέγκεκα Αρίνα» η Γκενκ επέβαλλε το ρυθμό της κόντρα στην Αντβέρπ ωστόσο έπεσε επάνω σε έναν εξαιρετικό Μπιτέζ. Στο 28' ο Σαματά δεν σπατάλησε σπουδαία ευκαιρία, όπως έκανε και δώδεκα λεπτά αργότερα ο Χάινεν με το 0-0 να μένει ως το τέλος του ημιχρόνου. Έτσι, στο 58' η ομάδα του Φαν Μπόμελ έφτασε στο «χρυσό», όπως αποδείχθηκε, γκολ με το τρομερό γκολ του Κερκ, παίρνοντας μια σπουδαία νίκη.

«Τρίποντο» ανάκαμψης και για την Άντερλεχτ κόντρα στην Σεντ Τρούιντεν. Μετά από ένα «στείρο» πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο 66' με τον Μπενίτο Ράμαν. Ο Σλιμανί στο 81' έκανε το 2-0 ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ντρέγερ τελείωσε το ματς διαμορφώνοντας το 3-0. Λίγο πριν το τέλος ο Μπρούνο μείωσε σε 3-1 για την Σεντ Τρούιντεν σκορ το οποίο έμεινε ως το τέλος.

Στο τελευταίο και σημαντικότερο ματς της ημέρας η Σταντάρ Λιέγης έκανε «χαρακίρι» στην έδρα της κόντρα στην Κορτράικ. Έπειτα από ένα κακό πρώτο ημίχρονο τα πλάνα των γηπεδούχων άλλαξαν καθώς στο 67' ο Βασίνσκι άνοιξε το σκορ, ενώ στο 83' οι ελπίδες εξανεμίστηκαν καθώς ο Λαϊφης αντίκρυσε την απευθείας κόκκινη κάρτα παραχωρώντας πέναλτι και αφήνοντας την ομάδα του με δέκα ποδοσφαιριστές. Ο Σελεμανί δεν άφησε την ευκαιρία να περάσει ανεκμετάλλευτη και με άψογη εκτέλεση έγραψε το τελικό 2-0 για την Κόρτραϊκ.