Europa League

Γκολ «χρυσάφι» στο 92΄ για Φιορεντίνα

Ο Μπαμπακάρ μπήκε αλλαγή στη θέση του Γκόμεζ στο 77’ και στις καθυστερήσεις ισοφάρισε σε 1-1 το ματς με την Ντιναμό Κιέβου, σκορ που δίνει προβάδισμα για τη ρεβάνς στους Ιταλούς

Θα ήταν άδικο η Φιορεντίνα να ηττηθεί σε ένα ματς που ήταν συνολικά καλύτερη και είχε τις κορυφαίες στιγμές. Η Ντιναμό Κιέβου προηγήθηκε στο 36’ με ένα γκολ του Λενς που είχε αρκετή δόση τύχης. Η ομάδα του Μοντέλα είχε δοκάρι στην επανάληψη και τελικά βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στις καθυστερήσεις με τον Μπαμπακάρ.

H Φιορεντίνα ήταν εκείνη που μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση με τον Γκόμεζ να χάνει την πρώτη καλή ευκαιρία στο 18ο λεπτό με ένα σουτ του που βρήκε την εξωτερική πλευρά των γκολπόστ, ενώ στο 27ο λεπτό ο Σαλάχ είχε την δική του καλή στιγμή, με την προσπάθεια του, ωστόσο να καταλήγει στην αγκαλιά του Σοβκόφσκι. Η Ντιναμό, που υποχρεώθηκε σε αναγκαστική αλλαγή ένα λεπτό νωρίτερα, με τον Βίντα να παίρνει την θέση του Αντούνιες, άρχισε να ανεβάζει στροφές μετά το 30ο λεπτό και κατάφερε ν’ ανοίξει το σκορ, με αρκετή δόση τύχης. Ο Ζερμέν Λενς έκανε κίνηση από αριστερά προς τα μέσα, το εξαπέλυσε σουτ που κόντραρε στον Ματίας Φερνάντες με αποτέλεσμα η μπάλα να πάρει ύψος και να καταλήξει στα δίχτυα.

Οι «βιόλα» ανέβασαν την πίεση τους στην επανάληψη προκειμένου να βρουν το ένα γκολ που θα τους έδινε άλλον αέρα για την ρεβάνς, όμως στάθηκαν άτυχοι και βρήκαν απέναντι τους έναν πολύ καλό Σοβκόφσκι. Στο 74΄ο Σαλάχ νικήθηκε από τον Ουκρανό πορτιέρο, ενώ ο Μπόρχα Βαλέρο στο 77’ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι με κεφαλιά. Η Φιορεντίνα δικαιώθηκε για την επιμονή της στο φινάλε, με το γκολ του Μπαμπακάρ, στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Φερνάντεζ έκανε σέντρα από δεξιά, ο Ακουιλάνι με τον Μπαμπακάρ πήγαν για την κεφαλιά και όπως η μπάλα έπεφτε, ο Σενεγαλέζος με γυριστό έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Οι συνθέσεις

Ντιναμό Κιέβου: Σοβκόφσκι, Ντανίλο Σίλβα, Αντούνιες (26’ Βίντα), Ντράγκοβιτς, Λενς, Ιαρμολένκο, Σίντορτσουκ (68’ Μπελχαντά), Μπουιάλσκι (80’ Τσουμάκ), Ριμπάλκα, Κχασερίντι, Τεόντορτσικ

Φιορεντίνα: Νέτο, Ροντρίγκεζ, Μπάντελι, Μ. Φερνάντεζ, Σάβιτς, Χοακίν (68’ Βάργκας), Μπόρχα Βαλέρο (83’ Ακουιλάνι), Μάρκος Αλόνσο, Γκόμεζ (77’ Μπαμπακάρ), Τόμοβιτς, Σαλάχ

Επιμέλεια:Κώστας Μιαούλης