Βέλγιο

Γκολάρα του Εμποκού «πλήγωσε» την Γκενκ του Καρέλη

Με τους Εμποκού και Οτσόα να πρωταγωνιστούν, η Σταντάρ Λιέγης επιβλήθηκε 2-0 της Γκενκ, στο πρώτο 90λεπτο του Νίκου Καρέλη μετά τον τραυματισμό του.

Σημαντική νίκη -που ισοδυναμεί με ψυχολογική «ντόπα»- πήρε η Σταντάρ Λιέγης, επικρατώντας με 2-0 της Γκενκ στην 16η αγωνιστική της Jupiler League.

Η ομάδα της Λιέγης έσπασε την επιθετική δυστοκία των τελευταίων ματς με γκολάρα του Εμποκού στο 15ο μόλις λεπτό του ματς, ενώ λίγο πριν το φινάλε του ματς ο Αγκμπό διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Νωρίτερα, στο 59’, ο Γκιγιέρμο Οτσόα κράτησε την Γκενκ μακριά από την ισοφάριση, αποκρούοντας εντυπωσιακά την εκτέλεση πέναλτι του Σράιβερς.

Με αυτό το τρίποντο, η Σταντάρ του Ρικάρντο Σα Πίντο έπιασε μια θέση στην εξάδα, αφήνοντας πίσω της την Γκενκ, η οποία αγωνίστηκε με τον Νίκο Καρέλη βασικό στην κορυφή της επίθεσης και αναντικατάστατο για πρώτη φορά μετά την πολύμηνη απουσία του λόγω τραυματισμού.